AI pomáha pri výrobe automobilov Audi

AI pomáha pri výrobe automobilov Audi

06. 03. 2024

Pilotný projekt v závode Audi v nemeckom Neckarsulme využíva umelú inteligenciu pri kontrole kvality bodových zvarov. Na vývoji riešenia sa podieľajú spoločnosti Siemens a Amazon Web Services v rámci priemyslového cloudu koncernu Volkswagen.

Text: Audi

Foto: Audi

Na spojenie jednotlivých dielcov karosérie treba okolo 5,3-tisíca bodových zvarov. Doteraz kontrolovali kvalitu procesov odporového bodového zvárania (skrátene WPS) manuálne pomocou ultrazvuku a na základe náhodných analýz.

Bodové zváranie pod kontrolou

V závode v Neckarsulme dnes testujú oveľa inteligentnejší spôsob – v rámci projektu WPS Analytics využívajú pri kontrole zvarov umelú inteligenciu (AI). „Neckarsulm je pilotný závod pre digitálnu výrobu a logistiku v rámci koncernu Volkswagene. Naším cieľom je vyvíjať a testovať digitálne riešenia a ich použitie v sériovej výrobe. Bodové zváranie je kľúčovou technológiou. Základný algoritmus, jeho grafické užívateľské rozhranie (dashboard) a aplikáciu pro hĺbkové analýzy kvality testujeme pri výrobe karosérií pre model Audi A6/A7,“ hovorí Michael Haeffner, vedúci oddelenia digitalizácie riadenia dodávok pre výrobu a logistiku v AUDI AG.

S výsledkami testov je spokojný a očakáva, že algoritmus sa bude v nasledujúcich rokoch využívať pri hodnotení takmer sto percent bodových zvarov. Podľa dlhodobej vízie bude tiež možné automaticky riadiť kvalitu procesov zvárania pribežne ich optimalizovať.  

Mathias Mayer je špecialistom na umelú inteligenciu v Audi už päť rokov a analytiku WPS považuje za kľúčový projekt: „Algoritmus slúži ako podklad pre ďalšie aplikácie v sériovej výrobe. Okrem toho nám umožňuje pokročiť ďalej aj pri vývoji ďalších digitálnych riešení, ako je napríklad prediktívna údržba.“

Pre celý koncern Volkswagen

Audi je prvým zo závodov, ktorý tento sľubný koncept použije v rámci priemyslového cloudu koncernu Volkswagen. Systém zhromažďuje výrobné dáta z tovární po celom svete do jednej výkonnej digitálnej platformy.

Hlavným cieľom prechodu na cloud je zvýšiť efektivitu a znížiť náklady. Každé pripojené pracovisko si môže sťahovať aplikácie pre svoje stroje, nástroje a systémy priamo z cloudu (podobne ako v bežnom obchode s aplikáciami) a zvyšovať tak efektivitu výroby.

Po úspešnom nasadení algoritmu a riadiaceho panelu WPS Analytics v Neckarsulme sa plánuje jeho rozšírenie do ďalších závodov v rámci celej skupiny. Už zaznamenali prvé synergické efekty, keďže kolegovia z továrne Volkswagen v Emdene takisto využívajú algoritmom riadenú optimalizáciu odporového bodového zvárania. Poznatky z oboch projektov potom následne prenesú do priemyslového cloudu pre všetky závody.

Automotive Initiative 2025

Ďalšiu aplikáciu, ktorá využíva umelú inteligenciu na zefektívnenie procesov vo výrobe automobilov Audi nasadia začiatkom budúceho roka do sériovej výroby v lisovni v Ingolstadte. V tomto prípade bude sledovať vady kvality, ako sú napríklad drobné praskliny v karosérii. Tento projekt je tiež súčasťou iniciatívy Automotive Initiative 2025 (AI25). Hlavným cieľom automobilky Audi je zvýšiť prostredníctvom digitalizácie flexibilitu a efektivitu výroby a logistiky. Inovatívne technológie už pomáhajú zamestnancom odstraňovať a uľahčovať namáhavé fyzické a monotónne manuálne činnosti.

  

Zdroj: tlačová správa Audi: https://www.audi-mediacenter.com/en/press-releases/how-audi-uses-artificial-intelligence-in-production-14438

 

Sdílet článek

Chcete vediet viac? Napíšte nám

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov. Vyplnené osobné údaje budeme spracovávať za účelom spracovania vášho dopytu alebo dotazu. Vďaka tomu vám budeme môcť čo najskôr odpovedať a vyriešiť vašu požiadavku. Pre viac informácií kliknite tu.