Svet

Hybridy už nie len v autách. Prvé lietadlo vzlietne už budúci rok

V júli tohto roku sme mohli po prvýkrát počuť o unikátnom “hybridnom” lietadle s označením ES-30, ktoré vyvíja švédska spoločnosť Heart Aerospace. Prešli len dva mesiace a už tu máme jeho plnohodnotnú predvádzaciu verziu, ktorá by mala absolvovať svoj prvý let už v budúcom roku, píše New Atlas.

Umelá inteligencia prichádza aj do pretekov Formuly 1

Umelá inteligencia sa v posledných rokoch stala všadeprítomnou témou. Jej využitie je rôznorodé – od bežných kancelárskych prác vo väčšine firmiem cez zdravotníctva, dopravu s autonómnymi vozidlami, vylepšenia a znižovanie nákladov v priemysle, až po…. Formulu 1. V športe, kde môžu aj zlomok sekundy môže rozhodnúť o tom, kto vyhrá alebo prehrá, je nevyhnutné, aby tímy Formuly 1 mali efektívne IT systémy, ktoré dokážu podporiť kľúčové rozhodnutia čo najrýchlejšie. Uvedomuje si to napríklad stajňa Mercedesu. IT riaditeľ Mercedesu v tom má jasno Počas nedávnej Veľkej ceny Španielska mal portál Techradar možnosť rozprávať sa s Michaelom Taylorom, IT riaditeľom tímu Mercedes-AMG Petronas Formula One. Na mušku si zobral práve IT výzvy spojené s vedením špičkového tímu. Taylor v poznamenal, že F1 je založená na učení sa a vždy dáva priestor na to, aby tímy prehodnotili svoj výkon a o dva…

Majú domy, ktoré odolajú záplavám. Ako to funguje?

Klimatické zmeny prinášajú prívalové dažde a záplavy aj v Európe. Iné krajiny s nimi majú skúsenosti už dlhšie. Napríklad Bangladéš každoročne bojuje so záplavami najmä počas sezóny monzúnov.  Najhoršie je to v mesiacoch jún až september. Krajina sa nachádza v delte veľkých riek Ganda, Brahmaputra a Meghna a všetko to umocňuje topenie sa snehu v Himalájach. Až 80 % územia krajiny trpí častými záplavami Ako záplavová oblasť je klasifikovaných až 80 % územia krajiny, na ktorej žije pre približne 170 miliónov obyvateľov. Situáciu by čiastočne mohol vyriešiť malý a lacný domček s názvom Khudi Bari. Navrhnutý bol tak, aby ponúkal bezpečný a cenovo dostupný domov, ktorý sa dokáže prispôsobiť týmto náročným podmienkam. Domček vytvorila bangladéšska architektka Marina Tabassum v spolupráci s inžiniermi z AKT II. Jeho hlavnou výhodou je to, že nielenže nemá základy, ale samotný je…

Vesmír už nebude spoločný. Podelia si ho Američania a Číňania

Vesmírna stanica ISS sa blíži ku koncu svojej životnosti. Každý z partnerov sa potom vydá vlastnou cestou a je pravdepodobné, že medzinárodná spolupráca v kozme sa na pár desaťročí utlmí. Nie je to len dôsledok vojny na Ukrajine. Autor: Ľubomír Jurina Foto: CNSA, Axion Space, Blue Origin, Northrop Grumman, Starlab, ESA