Elektromobilita

Tesla Model 3 Highland. Jeden z najpopulárnejších elektromobilov dostal facelift, čo všetko sa zmenilo?

Model 3 bol prvým cenovo dostupným elektromobilom od Tesly a po dlhom čase sa konečne dočkal výraznejšieho faceliftu. Automobilka síce svoje vozidlo rok čo rok priebežne vylepšovala a s množstvom noviniek prichádzala aj bez toho, aby boli na prvý pohľad viditeľné a predstavila ich verenosti.  Teraz je tu však medzi generačná zmena a novinky sú výraznejšie, než kedykoľvek predtým – Tesla Model 3 Highland je oficiálne tu.

Ako dobíjať? Rýchlo a pohodlne?

Mestá budúcnosti majú byť tichšie, pokojnejšie a čistejšie. Aby sa to zmenilo, musí byť, okrem iného, prívetivejší pre elektrické vozidlá. To je veľká výzva, používatelia totiž od elektromobilov očakávajú rovnaký užívateľský komfort a jednoduchú obsluhu ako pri konvenčných vozidlách. A to okrem iného znamená aj dostatok dobíjacích miest a ľahké platby za dodanú energiu.

Rozhýbaná elektrická budoucnost

Během koronavirové pandemie měla velká část lidstva méně pohybu než před ní, jedno se ale nezastavilo: pokrok. V oblasti mobility pandemie jen zvýraznila a prohloubila trendy, které se nastartovaly v posledních letech, včetně toho nejvýraznějšího: elektromobility. Elektrická budoucnost silniční dopravy ovšem vyžaduje nová řešení. Řešení, která společnost Siemens připravila již dnes.

Energetika 4.0 v dopravě

Statistiky jsou neúprosné. V roce 1990 produkoval v ČR průmysl 51 milionů tun oxidu uhličitého za rok a doprava 7 milionů tun oxidu uhličitého za rok. Průmysl byl sedminásobně větším iniciátorem klimatických změn než doprava. V roce 2016 byl poměr opačný, v ČR vyprodukoval průmysl 9 milionů tun oxidu uhličitého za rok a doprava 18 milionů tun oxidu uhličitého za rok. Doprava se stala dvojnásobně větším iniciátorem klimatických změn než průmysl. Zároveň je doprava též v ČR největším a trvale rostoucím konečným spotřebitelem energie.