Zdravie

Siemens Healthineers sa už jedenásť rokov zapája do Girl's Day.

Zastúpenie žien na rôznych pozíciách každoročne rastie. Motivovať viac dievčat a žien k štúdiu či práci v oblasti IT je jedným z cieľov medzinárodného dňa s názvom Girl's Day. Už jedenásť rokov sa do tohto podujatia na Slovensku, ktoré organizuje združenie Aj Ty v IT, zapája aj Siemens Healthineers. Tento ročník zavítali do troch centier v Bratislave, Žiline a Košiciach desiatky študentiek stredných škôl, aby sa oboznámili s IT prostredím a zistili, že kariéra v tejto oblasti môže byť pre ne zaujímavá.

Digitálna revolúcia v slovenskom zdravotníctve: Duplicitné vyšetrenia môžu byť minulosťou

Lekárom odporučené RTG, CT či MR diagnostické vyšetrenie je prvým krokom na zistenie správnej diagnózy. Počet vykonaných vyšetrení je na Slovensku mimoriadne vysoký. Podľa dát Útvaru hodnoty za peniaze pacienti u nás podstupujú výrazne viac diagnostických vyšetrení, ako v susediacich krajinách, a to dokonca až o 20 %. Tento trend vedie k preťaženiu slovenských nemocníc a dlhým čakacím dobám. Jedným z hlavných faktorov je nedostatočná komunikácia medzi zdravotníckymi zariadeniami, čo vedie k opakovaným vyšetreniam, k vyššej pracovnej záťaži lekárov a vyšším prevádzkovým nákladom.

Nemocnica Bory je priekopníkom v digitalizácii. Systém od Siemens Healthineers bezpečne ukladá komplexné dáta o pacientoch

Spoločnosť Siemens Healthineers Slovensko dodala Nemocnici Bory viac ako 20 najmodernejších diagnostických prístrojov a uzatvorila partnerskú spoluprácu na 15 rokov.  V rámci dohody Siemens Healthineers zabezpečuje vzdelávanie zdravotníckeho personálu, servis a plánovaná je aj obmena prístrojového vybavenia po viac ako desiatich rokoch. Strategické partnerstvo s komplexnými službami významne prispieva k efektívnejšej zdravotnej starostlivosti o pacientov. O spolupráci s Nemocnicou Bory a najnovších trendoch v oblasti digitalizácie zdravotníctva, v rozhovore porozprával Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers Slovensko.

Umelá inteligencia a jej význam pre diagnostiku

Nedostatok lekárov a zdravotníckych pracovníkov na Slovensku je dlhodobým problémom, ktorý nemá jednoznačné a rýchle riešenie. Kým počet lekárov klesá, počet pacientov sa z roka na rok zvyšuje. Dôsledkom toho pacienti nemajú prístup k včasnej či adekvátnej zdravotnej starostlivosti. Môžeme nájsť riešenia v zavádzaní nových technológií?

Inovatívne technológie pre modernú diagnostiku

Včasné odhalenie vážneho ochorenia je najdôležitejším faktorom pre nastavenia efektívnej liečby a zvýšenie šance pacienta na úplné vyliečenie. Vďaka novým inováciám v oblasti zobrazovacej diagnostiky sú pacientom k dispozícii efektívne a aj menej invazívne vyšetrenia s veľmi detailným zobrazením, ktoré je kľúčové pre precíznu diagnostiku a následnú liečbu.

Ako mobilné technológie pomáhajú ľuďom s cukrovkou

S pojmom cukrovka sa stretol snáď každý. Ide o bežný názov pre ochorenie známe ako diabetes mellitus. Toto chronické ochorenie ovplyvňuje spôsob, akým organizmus spracováva glukózu (cukor) v krvi. Glukóza je dôležitým zdrojom energie pre telo a jej hladina v krvi sa musí udržiavať v určitom rozmedzí.

Bory sa menia na centrum špičkových technológií

Siemens Healthineers a spoločnosť Penta Hospitals uzavreli dlhodobé strategické partnerstvo. Výrazne pomôže zvýšiť kvalitu starostlivosti o pacientov v novej bratislavskej Nemocnici Bory. Text: Siemens Foto: Penta Hospitals, Siemens Healthineers  

Soluva zlikviduje prakticky všetky vírusy

Čistička vzduchu Soluva s ultrafialovým žiarením UV-C dokáže zničiť 99,99 percenta koronavírusov. Pri jej konštrukcii využili špičkovú simuláciu prúdenia aerosólu od spoločnosti Siemens. Autor: Prashanth Shankara Shastrigal Foto: Heraeus Noblelight