Slony takmer vôbec netrpia rakovinou. Kľúčový gén môže zachrániť aj ľudí

Slony takmer vôbec netrpia rakovinou. Kľúčový gén môže zachrániť aj ľudí

23. 05. 2025

Slony sú jedny z najväčších zvierat na svete a pozná ich takmer každý. Menej známa je však informácia, že slony trpia nezvyčajne nízkou mierou výskytu rakoviny a to aj napriek tomu, že vyšší ľudia či väčšie zvieratá týmto ochorením zvyčajne trpia častejšie.

Teoreticky to súvisí s tým, že ich telo skrátka tvorí viac buniek, ktorých DNA sa vekom môže poškodiť. Podobná korelácia platí aj pre živočíchy, ktorá žijú dlhšie než iné – v prípade slonov mimo voľnej prírody je to 40 až 50 rokov. 

Slony sa však týmto štatistikám vymykajú. Ako informuje New Atlas, tieto zvieratá nosia jedinečné genetické varianty, ktoré riziko vzniku nádorov znižujú a zozbierané informácie by mohli pomôcť vyvinúť nové terapie pri liečbe rakoviny u ľudí. 

Čím väčší organizmus, tým vyššie riziko rakoviny. Ale nie vždy 

Začiatkom roka 2025 prišli výskumníci s komplexnými údajmi o výskyte rakoviny u približne 260 organizmov. Potvrdilo sa to, že väčšie organizmy majú typicky vyššie riziko vzniku karcinómov, vyzerá to však, že niektoré väčšie organizmy si vyvinuli techniky na ochranu pred rakovinou. 

Odhaduje sa, že len rakovine podľahne len 5 % slonov. Jedným zo spôsobov, ako sa jej môžu vyhýbať, by mal byť gén p53. Ten kóduje proteín, ktorý slúži na ochranu buniek. Pôsobí trochu ako ich strážca, ktorého úlohou je zastaviť delenie bunky, keď zistí poškodenie DNA alebo mutáciu. 

Ak gén p53 nefunguje správne, poškodené bunky sa môžu množiť a hromadí sa rakovinové tkanivo. Predpokladá sa, že nesprávne fungovanie tohto génu hrá významnú úlohu vo viac ako polovici všetkých ľudských prípadoch rakoviny.

Počet génov môže zohrávať významnú úlohu

Medzi slonmi a ľuďmi je však zásadný rozdiel. Zatiaľ čo my máme v tele len jednu kópiu tohto génu, slony ich majú až 20. To je pravdepodobne dôvodom, prečo sa s rakovinou vedia vysporiadať lepšie, a to aj napriek tomu, že ich telo je podstatne väčšie.

Štúdia z roku 2022 sa zamerala na presné skúmanie toho, ako rôznorodosť génov p53 potláča rakovinu. Aktivita v bunke je regulovaná génom MDM2, ktorý kóduje proteín, ktorý naopak p53 deaktivuje. Tento mechanizmus je pre fungovanie zdravých buniek zásadný.

Zatiaľ čo p53 zasahuje, aby skontroloval zdravie bunky, MDM2 bráni spustiť bunkovú smrť, ak dostane signál, že všetko funguje správne. A práve slony majú množstvo rôznych proteínov p53 (nie génov p53, o ktorých sme písali vyššie), ktoré môžu zvýšiť spôsoby obchádzania deaktivácie MDM2. A naopak, ľudia majú len jednu kópiu génu p53, MDM2 preto oveľa častejšie umožňuje replikáciu rakovinových buniek.

Nové cesty pre cielené terapie rakoviny u ľudí by mohli mechanizmy, vďaka ktorým by sme vedeli molekuly p53 aktivovať a pozbudiť k vyššej činnosti. .

 

Zdielať článok