Technológie budov

Budúcnosť v akcii: Ako digitalizácia ovplyvňuje domácnosti, továrne a energetické siete

Ceny energií sa za posledných niekoľko mesiacov dramaticky zvýšili. Tlak na ekologické riešenia zas štáty núti nahrádzať fosíllne zdroje zelenými alternatívami, ktoré ale nie sú vždy lacnejšie.  Jednou z možností, ako znížiť náklady na energie, je však napríklad aj využitie moderných technológií. Pomôcť môže aj “digitalizácia” budov..

Inteligentné technológie Siemens v Skyparku sa starajú o teplotu aj peňaženky obyvateľov

Každý Bratislavčan, ale aj návštevník Bratislavy dnes pozná Sky Park, novú dominantu hlavného mesta. Ide o komplex výškových budov, ktorých dizajn má na svedomí slávna architektka Zaha Hadid. Medzi jej ďalšie diela patrí napríklad Viedenská univerzita, Riverside Museum v Glasgowe, futbalový štadión Al Wakrah a ďalšie.  Sky Park však ponúka okrem nádhernej architektúry aj množstvo inteligentných riešení, ktoré denno-denne uľahčujú život obyvateľom tohto projektu. Špičkové technológie majú na svedomí výrazné úspory energií, ale aj kvalitu vnútorného prostredia. Významnú úlohu v tomto smere zohrávajú aj technológie od spoločnosti Siemens. V súčasnosti beží druhá fáza projektu a pracuje sa na štvrtej rezidenčnej veži, ktorá bude mať rovnaké parametre ako tri už existujúce. Taktiež sa začala výstavba kancelárskej budovy Sky Park Tower, ktorá bude mať výšku…


Aspern Smart City Research hľadá technologické riešenia v cieľom stabilizovať energetickú sieť v meste a dosiahnuť jeho uhlíkovú neutralitu.

Aspern: digitálne riešenia pre mestskú klímu

Digitálne technológie pre budovy a sieťovú infraštruktúru v inteligentnej viedenskej štvrti Aspern Seestadt ukazujú, ako transformovať energetiku a  plniť klimatické ciele v mestách. Text: Siemens, Ľubomír Jurina Foto: Aspern Seestadt, Siemens

Svetlo mení múzeum na živú prírodu

Historická budova Národného múzea v Prahe prešla v minulých rokoch zásadnou rekonštrukciou a expozície získali moderný štýl, príťažlivý najmä pre mladšie generácie. Siemens bol pritom. Text: Siemens Foto: Siemens, Národní muzeum 

Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens

Sky Park nie je výnimočný len svetovou architektúrou. Špičkové technológie sa starajú o výrazné úspory energií a kvalitu vnútorného prostredia. Aj vďaka nim získal Sky Park viacero slovenských prvenstiev. Autor: Ľubomír Jurina Foto: Penta Real Estate

Digitalizace zlepší dům, továrnu i elektrickou síť

Ceny energií se drží a bohužel i udrží vysoko. K tomu se svět chtě nechtě musí odklánět od fosilních zdrojů a hledat za ně náhradu. Odpovědí je vývoj zbrusu nových technologií, ale také lepší využití těch, které už dnes užíváme. Pomoci při tom může digitalizace.

Průmyslový palác vstává z popela

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém Krumlově, Zlatá bula sicilská v Národním archivu či obnovená chata Libušín na Pustevnách – to jsou příklady památek, které chrání moderní technologie společnosti Siemens. Dokážou zajistit nejen požární bezpečnost, ale také ideální teplotu a klima v interiérech a ochranu proti nezvaným návštěvám. Nyní k těmto „položkám“ přibyl i Průmyslový palác na pražském Výstavišti. I ten budou po dokončení jeho rekonstrukce ochraňovat technologie Siemens.

IoT platforma pro chytré nemocnice

Společnost Siemens vyvinula řešení speciálně určené pro nemocnice – platformu SMH (Smart Hospital). Na platformě SMH se propojuje několik různých toků dat, aby společně vytvořily jednotný a strukturovaný datový model. Data se sbírají z jednotlivých částí nemocničních budov, z jejich vybavení i od jejich uživatelů. Možností využití tohoto páteřního systému je mnoho a jejich počet trvale roste, stejně jako počet aplikací, navázaných na tuto platformou.

Jak se bude pracovat a léčit v chytrých nemocnicích?

Digitalizace a moderní technologie intenzivně pronikají do všech oblastí lidské činnosti, zdravotnictví nevyjímaje. Vize tzv. chytré nemocnice (Smart Hospital) je dnes již více než reálná. Tento koncept ale neřeší pouze výkonnost nemocnic z ekonomického hlediska. Jeho hlavním cílem je vyhledávat příležitosti ke zlepšení péče o pacienty, jejich osobní zkušenosti a v neposlední řadě ke zvýšení produktivity zaměstnanců.