Inteligentné technológie Siemens v Skyparku sa starajú o teplotu aj peňaženky obyvateľov

Inteligentné technológie Siemens v Skyparku sa starajú o teplotu aj peňaženky obyvateľov

12. 03. 2024

Každý Bratislavčan, ale aj návštevník Bratislavy dnes pozná Sky Park, novú dominantu hlavného mesta. Ide o komplex výškových budov, ktorých dizajn má na svedomí slávna architektka Zaha Hadid. Medzi jej ďalšie diela patrí napríklad Viedenská univerzita, Riverside Museum v Glasgowe, futbalový štadión Al Wakrah a ďalšie. 

Sky Park však ponúka okrem nádhernej architektúry aj množstvo inteligentných riešení, ktoré denno-denne uľahčujú život obyvateľom tohto projektu. Špičkové technológie majú na svedomí výrazné úspory energií, ale aj kvalitu vnútorného prostredia. Významnú úlohu v tomto smere zohrávajú aj technológie od spoločnosti Siemens.

V súčasnosti beží druhá fáza projektu a pracuje sa na štvrtej rezidenčnej veži, ktorá bude mať rovnaké parametre ako tri už existujúce. Taktiež sa začala výstavba kancelárskej budovy Sky Park Tower, ktorá bude mať výšku takmer 120 metrov.

Smart riešenia na dosah ruky

Každá z budov ponúka 264 bytov a apartmánov, ktoré sú okrem svetovej architektúry doslova nabité modernými technológiami. Taktiež ide o prvé bytové domy na Slovensku, ktoré spĺňajú energetickú triedu A0. To znamená, že na ich bežné užívanie je potrebná nulová alebo len minimálna energetická spotreba.

Štandardom všetkých budov je chladenie a rekuperácia vzduchu, pričom obe riadia technológie od firmy Siemens. Majitelia bytov majú všetky nastavenia priamo „na dlani.“ Môžu si nastaviť časový plán pre teplotný režim, napríklad komfortnú prevádzku v čase, kedy sa nachádzajú doma. Keď doma nie sú, energiami môžu, naopak, šetriť. Samozrejmosťou je aj možnosť nastaviť inú teplotu pre každú miestnosť samostatne, napríklad deti tak môžu mať v izbe inú teplotu ako rodičia.

V každom byte sa nachádzajú regulátory, ktorými si môže používateľ nastaviť aktuálne parametre.

„Jedným spoločným regulátorom ovláda kúrenie a chladenie, ďalší slúži na riadenie vetrania. Takéto používateľsky komfortné riešenie sa v bytových domoch na Slovensku použilo po prvýkrát.“
Pavol Praženica, Siemens Slovensko

S aplikáciou odkiaľkovek a kedykoľvek

Veľkou výhodou časov, v ktorých žijeme, je, že dnes má každý vo vrecku smartfón. Ten so sebou prináša takmer neobmedzené možnosti. Napríklad aj ovládanie bytu v Sky Parku na diaľku. 

Jednoducho povedané, nech ste kdekoľvek, stačí vám prístup k internetu a parametre vášho bytu si nastavíte len prostredníctvom aplikácie v smartfóne. 

Výborne sa to hodí napríklad v prípade, kedy sa nečakane potrebujete vrátiť domov a nechcete, aby vás tam privítalo peklo horúcich letných dní. Jednoducho si predtým nastavíte klimatizáciu na požadovanú teplotu. 

Je to pohodlné, ale aj lacné

Smart riešenia so sebou prinášajú niekoľko kľúčových výhod. Okrem pohodlnejšieho ovládania, je dôležitá aj energetická úspora, čo znamená aj úsporu peňazí. A tá zaujíma úplne každého. 

Technológie v Sky Parku, ktoré sa starajú o tepelnú stabilitu a správnu výmenu vzduchu, riadi systém Desigo CC. Ten kontroluje kúrenie, chladenie a vetranie jednotlivých bytov, ale aj centrálnu vzduchotechniku na stenách budov a čerpacie stanice vody. 

Vďaka takémuto inteligentnému riadeniu je možné znížiť energetickú spotrebu až o 30 %. V tomto smere je dôležité aj to, na akú teplotu sa bude vyhrievať. Všeobecným faktom je, že jeden stupeň celzia znamená úsporu 6 % energie.

 

Sdílet článek

Chcete vediet viac? Napíšte nám

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov. Vyplnené osobné údaje budeme spracovávať za účelom spracovania vášho dopytu alebo dotazu. Vďaka tomu vám budeme môcť čo najskôr odpovedať a vyriešiť vašu požiadavku. Pre viac informácií kliknite tu.