Budúcnosť v akcii: Ako digitalizácia ovplyvňuje domácnosti, továrne a energetické siete

Budúcnosť v akcii: Ako digitalizácia ovplyvňuje domácnosti, továrne a energetické siete

12. 03. 2024

Ceny energií sa za posledných niekoľko mesiacov dramaticky zvýšili. Tlak na ekologické riešenia zas štáty núti nahrádzať fosíllne zdroje zelenými alternatívami, ktoré ale nie sú vždy lacnejšie.  Jednou z možností, ako znížiť náklady na energie, je však napríklad aj využitie moderných technológií. Pomôcť môže aj “digitalizácia” budov..

Ak sa vám v dome upchá kanalizácia, zistíte to takmer okamžite. To ale neplatí pre menšie závady, ktoré sa naplno prejavia sa po nejakom čase, no dlhé mesiace či roky môžu zvyšovať náklady napríklad na vykurovanie či chladenie. 

Najideálnejšie je preto problémy odstrániť už na začiatku. Ich odhalenie je však niekedy prakticky nemožné, pokiaľ do procesu nevstúpia moderné technológie. V modernom svete výrazne pomáhajú digitálne systémy monitorovania stavu budov, napríklad aj tie, ktoré má vo svojom portfóliu spoločnosť Siemens.

 

Odstránenie problému už v jeho zárodku

Prieskum, ktorý uskutočnila asociácia Northwest Energy Efficiency Alliance ukázal, že len 1,2 % budov prechádza počas svojho života odpovedajúcou kontrolou kvality používaných systémov. Problémom všetkých ostatných budov by pritom mohlo predchádzať automatizované predbežné monitorovanie, ktoré je oveľa účinnejšie ako ľudská kontrola “raz za čas”.

Automatické monitorovanie dokáže odhaliť aj malé nepresnosti a sleduje každú anomáliu. Zároveň zaznamená čas, kedy k nej došlo. Vďaka tomu je možné rýchlo identifikovať k príčinu problému a vyriešiť ho. Čas je v tomto prípade dôležitý aj z finančného hľadiska, pretože oprava menších závad je neporovnateľne lacnejšia ako napríklad výmena celej vzduchotechniky.

 

Nielen budovy, ale aj priemysel

Technika od spoločnosti Siemens nepomáha len v budovách, ale aj v priemysle. Napríklad softvérový produkt Siemens SIMATIC Energy Manager dokáže zhromažďovať a vyhodnocovať dáta z už existujúcich senzorov a z novovybudovaných meracích bodov. Sleduje využívanie pary, plynu, vody, elektriky, vzduchu a podobne. Systém odborníci nastavia presne na mieru podľa požiadaviek klienta tak, aby dával ekonomický zmysel.

 

Lepšie hospodárenie s energiou

Ditigalizácia je dôležitá aj v energetike. Každý odberateľ elektrickej energie má odlišné spotrebiteľské správanie a jeho aktuálnu spotrebu môžu merať smart elektromery, ktoré v reálnom čase odovzdávajú dôležité dáta do centra.

Na okamžité vyhodnocovanie situácie v rôznych oblastiach odberu a k predikciám dopytu tento systém využíva napríklad dánska spoločnosť Konstant Net, spoločne s technológiami od spoločnosti Siemens.

Takéto systémy však majú oveľa väčší potenciál, dokonca aj na úrovni drobného spotrebiteľa. Každý si dnes môže nastaviť svoje inteligentné domáce zariadenia tak, aby boli energeticky efektívnejšie. Príkladom je napríklad nabíjanie elektromobilov počas noci,  dobe prebytku elektrickej energie a jej nižšej ceny.

Príklad z praxe

Spoločnosť Siemens sponzorovala projekt amerických výskumníkov z Oregonskej univerzity, ktorý mapoval problémy starých budov. Konkrétne išlo o starú budovu s rozlohou 5 500 metrov štvorcových priamo v kampuse univerzity, pretože z neznámych dôvodov pohlcovala veľké množstvo energie.

 

Analýza, ktorá zhromaždila dáta z ventilátorov, tlakov v potrubí, teploty prístrojov a ďalších bodov, odhalila viacero problémov. Mechanické zariadenia už nepracovali správne, niektoré senzory neboli nakalibrované, takže ani softvér nefungoval tak, ako by fungovať mal. Po odstránení týchto závad a zavedení digitálneho monitorovania stavu techniky klesla spotreba elektrickej energie až o 66 % a spotreba pary o 60 %.

 

Zdielať článok