Ako mobilné technológie pomáhajú ľuďom s cukrovkou

Ako mobilné technológie pomáhajú ľuďom s cukrovkou

12. 03. 2024

S pojmom cukrovka sa stretol snáď každý. Ide o bežný názov pre ochorenie známe ako diabetes mellitus. Toto chronické ochorenie ovplyvňuje spôsob, akým organizmus spracováva glukózu (cukor) v krvi. Glukóza je dôležitým zdrojom energie pre telo a jej hladina v krvi sa musí udržiavať v určitom rozmedzí.

 Ak nie je cukrovka kontrolovaná, môže mať vážne zdravotné dôsledky, vrátane problémov so srdcom, obličkami, očami či krvným tlakom. Na svete  momentálne cukrovkou trpí viac ako 420 miliónov ľudí, na Slovensku je to viac ako 320-tisíc. Ročne na Slovensku pribudne približne 20-tisíc diabetikov.

Smart hodinky ako skvelý zdravotný pomocník

Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi si ľudia ani len nevedeli predstaviť, že raz budú mať na ruke inteligentné hodinky, ktoré budú merať srdcový tep, spánok, EKG a podobne, dnes je to realita a zvládajú to aj cenovo dostupnejšie modely. 

Odmerať hladinu glukózy v krvi však vie zatiaľ len jeden model, Huawei Watch 4. Odmerané hodnoty ale nemusia byť presné, pretože tieto hodinky na to nemajú dedikovaný senzor.

Inteligentné hodinky už v minulosti pomohli zachrániť niekoľko životov. Existuje dokonca prípad, kedy sa vďaka hodinkám podarilo včas objaviť skrytý nádor a zachrániť život ich používateľke. Smart hodinky dnes už dokážu detegovať aj pády či autohavárie a automaticky odoslať SOS signál vybraným zložkám.

Sledovanie hladiny glukózy v krvi moderným spôsobom

Sledovať presný stav glukózy v krvi je dnes možné aj z pohodlia domova. Existujú na to zariadenia, ktoré to dokážu. Za pomoci moderných technológií je možné mať okamžitý prehľad o aktuálnom stave. Takto funguje napríklad systém CGM Dexcom G6. 

Pomocou jednoduchého aplikátora sa zavedie malý senzor pod pokožku, ktorý nepretržite meria hladinu glukózy a prostredníctvom vysielača bezdrôtovo odmerané údaje odosiela do iného zariadenia – v tomto prípade smartfónu. Tým môže byť prakticky ľubovoľný mobil s operačným systémom Android alebo iPhone. Stačí, že má nainštalovanú aplikáciu, ktorá celú komunikáciu obslúži a dáta zo senzora prečíta.

Toto riešenie sa vyznačuje výbornou presnosťou, no používateľovi prináša v prvom rade maximálne pohodlie. Tenký vodoodolný senzor je použiteľný až počas 10 dní, následne sa vymení za nový. V súvislosti s tým, že dáta sú prenášané do telefónu, sa spájajú aj ďalšie užitočné funkcie.

Napríklad možnosť nastaviť si vlastný rozsah. Ak je tento rozsah prekročený, používateľ ihneď dostane upozornenie na displej svojho smartfónu a problém môže začať riešiť. Údaje je možné zdieľať s ďalšími osobami, takže aj tie budú mať prehľad o človeku, ktorý trpí týmto ochorením a keby bolo najhoršie, vedia rýchlo reagovať. Takéto riešenie je vhodné aj pre deti od dvoch rokov.

Prečo sledovať hladinu glukózy v krvi?

Sledovanie hladiny glukózy v krvi je pre diabetikov kľúčovým nástrojom pri riadení ich ochorenia a minimalizácii rizika zdravotných komplikácií spojených s cukrovkou.  

Je totiž potrebné, aby ju udržiavali v optimálnom rozmedzí, aby sa minimalizovali komplikácie a zlepšila kvalita života. Pravidelné meranie glukózy v krvi umožňuje diabetikom zistiť, ako dobre kontrolujú svoju chorobu a či potrebujú úpravy v strave, cvičení alebo liečbe.

Dôležitým dôvodom, prečo sledovať hladinu glukózy v krvi, je predchádzanie hypoglykémii a hyperglykémii, ktoré môžu viesť k nebezpečným situáciám. 

 

Sdílet článek

Chcete vediet viac? Napíšte nám

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov. Vyplnené osobné údaje budeme spracovávať za účelom spracovania vášho dopytu alebo dotazu. Vďaka tomu vám budeme môcť čo najskôr odpovedať a vyriešiť vašu požiadavku. Pre viac informácií kliknite tu.