Náklady na udržateľnosť nemusia znamenať nižšie zisky. Priemysel vstupuje do éry, kde ekológia zarába

Náklady na udržateľnosť nemusia znamenať nižšie zisky. Priemysel vstupuje do éry, kde ekológia zarába

04. 04. 2025

Klimatické zmeny sa stávajú čoraz naliehavejšou globálnou témou a firmy po celom celom svete musia ciele udržateľnosti implementovať do svojich obchodných stratégií.

Súčasťou takýchto plánov je aj digitálna transformácia, ktorá mení návrh produktov a služieb už v ich rannej fáze. Až 55 % amerických výkonných riaditeľov pritom očakáva “významné prínosy” zo svojich investícií do udržateľnosti v priebehu nasledujúcich 3 až 5 rokov.

Ďalších 19 % dokonca predpokladá, že sa dostavia už v rámci jedného až troch rokov. Dáta teda jasne ukazujú, že snahy o udržateľnosť nie sú nevyhnutné len z pohľadu záchrany planéty, ale môže ísť aj o ekonomicky výhodnú stratégiu.

Digitalizácia a automatizácia ako základné piliere

Prechod na zelenejšiu priemyselnú výrobu prináša obrovské príležitosti pre spoločnosti, ktoré sa dokážu transformovať rýchlo a efektívne.

Základnými piliermi v tomto procese sú digitalizácia a automatizácia, ktoré umožňujú bezproblémové prepojenie reálneho a digitálneho sveta. Firmy vďaka tomu môžu analyzovať obrovské množstvá dát, ktoré vo svojich továrňach zbierajú každý mesiac a sú kľúčové pre identifikáciu kritických oblastí na zlepšenie svojich operácií.

Podľa expertov existuje 6 základných krokov, vďaka ktorým je možné dosiahnuť udržateľnú, ale zároveň ešte viac profitabilnú výrobu.

1. Stratégia

Podnik musí začať definovaním stratégie, ktorá bude zohľadňuje správne rozhodnutia pre výrobu, výber dodávateľov aj samotné umiestnenie produkčných liniek. Firma môže analyzovať spotreby energií aj vyprodukovanú uhlíkovú stopu, ktorú vyvažujú náklady a poplatky v závislosti od environmentálneho dopadu. Digitalizácia a automatizácia pomáhajú zjednodušiť všetky potrebné výpočty. Analýza dát a digitálne dvojčatá celých výrobných liniek umožňujú simulovať rôzne scenáre – od zmeny kvality vstupných surovín až po výslednú kontrolu kvality, čo vedie k lepším rozhodnutiam.

2.Návrh výrobných liniek, procesov a tovární

Ďalšia fáza integrácie udržateľnosti spočíva v digitálnom návrhu výrobných liniek, procesov a závodov, kde simulácie umožňujú optimalizovať výkon v celom prostredí továrne.

Digitálny návrh stojí len zlomok z nákladov na skutočnú testovaciu prevádzku, čím predchádza neefektívnosti a zbytočnej spotrebe energie, ľudského kapitálu a materiálu. Tieto udržateľné riešenia možno integrovať aj do existujúcich závodov, kde sa reorganizáciou liniek, aktualizáciou procesov a inštaláciou obnoviteľných zdrojov energie dosahuje väčšia efektívnosť.

3. Plánovanie produkcie

Plánovanie výroby v digitálnej podobe umožňuje efektívne využitie zdrojov a rozhodovanie na základe simulácií. Dáta umožňujú výber udržateľných materiálov, optimalizáciu spotreby a minimalizáciu odpadu. Zároveň znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu.

Inteligentné plánovanie údržby, logistiky a materiálového toku podporuje cirkulárnu ekonomiku a znižuje environmentálny dopad.

4. Realizácia výroby

Samotné nastavenie výroby je pre udržateľnosť najkľúčovejšie a v tomto bode musí prísť k prepojeniu digitálnych systémov a skutočných fyzických strojov.

Priebežná integrácia skutočne zozbieraných dát do digitálnych dvojičiek však naďalej urýchľuje optimalizáciu procesov a znižuje plytvanie zdrojmi. Ešte dôležitejšie je to v časoch rastúcich nákladov na energie, kedy potreba maximálnej efektivity rastie.

5.Sledovanie výrobného procesu

Po spustení výroby je nevyhnutné nepretržité monitorovanie výroby pre proaktívne zlepšovanie a prediktívnu údržbu strojov – každý výpadok produkcie totiž znamená výpadok ziskov.

Monitorovanie sa zameriava na kľúčové ukazovatele výkonnosti, ako sú spotreba energie, tok materiálov a bezpečnosť pracovníkov.

6. Optimalizácia výroby

Optimalizácia je kľúčová pre udržateľnú výrobu a dosiahnutie maximálneho zisku z investícií, pričom udržuje konkurencieschopnosť.

Integrácia IT a OT (operational technology) dát umožňuje predvídať trendy a prispôsobovať operácie, sledovať spotrebu zdrojov a uhlíkovú stopu v celom hodnotovom reťazci.

Zdielať článok