Nádej pre slovenských pacientov prináša digitálny PET/CT skener Biograph Vision, ktorý patrí k absolútnej špičke v diagnostike práve onkologických ochorení a predstavuje významný pokrok v medicínskej zobrazovacej technológii.
Na Slovensku je ročne diagnostikovaných približne 40 000 nových prípadov rakoviny, pričom na onkologické ochorenia zomrie viac ako 14 000 ľudí ročne. Patríme medzi štáty s najvyššou mierou úmrtnosti na onkologické ochorenia v Európskej únii. Podľa štatistík EÚ majú Slováci o 20 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu v porovnaní s priemerom únie. U mužov na Slovensku dominuje rakovina pľúc, hrubého čreva a prostaty. U žien sú najčastejšie diagnostikované rakovina prsníka, hrubého čreva a pľúc. Za alarmujúcimi štatistikami stojí predovšetkým nedostatočná prevencia (účasť na preventívnych vyšetreniach je menej ako 50 % obyvateľov), nedostatok zdravotníckeho personálu, dlhé čakacie doby alebo nedostupnosť moderných diagnostických prístrojov. Nádej pre slovenských pacientov prináša digitálny PET/CT skener Biograph Vision, ktorý patrí k absolútnej špičke v diagnostike práve onkologických ochorení a predstavuje významný pokrok v medicínskej zobrazovacej technológii.
Unikátny prístroj je súčasťou vybavenia pracovísk: BIONT a.s., Onkologický ústav sv. Alžbety, Nemocnica Bory v Bratislave, IZOTOPCENTRUM v Nitre, či Inštitút nukleárnej medicíny v Košiciach, ktoré sú špičkovými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti na oblasť nukleárnej medicíny na Slovensku.
Najmodernejší PET/CT skener Biograph Vision poskytuje najdetailnejšie zobrazenie na trhu s najvyššou účinnou citlivosťou. Pomáha skrátiť čas skenovania, znížiť aplikovanú dávku rádiofarmaka, čím znižuje nielen náklady na vyšetrenie, ale predovšetkým dobu vystavenia pacienta radiačnej záťaži a umožňuje zobraziť aj menšie lézie v tele pacienta.
Čo znamená kombinácia PET a CT?
Pozitrónová emisná tomografia (PET vyšetrenie) sa využíva najmä na odhalenie onkologických ochorení a tiež pri zápalových ochoreniach. Pacientovi sa do žily aplikuje malé množstvo rádioaktívnej látky, ktorá sa prostredníctvom krvného obehu rozšíri do tela. Táto látka má špecifickú schopnosť hromadiť sa v tkanivách a orgánoch, ktoré sú zasiahnuté chorobným procesom, ako sú napríklad nádorové bunky. Keď sa látka v tele usadí, začne vyžarovať nízku úroveň žiarenia, ktoré prístroj dokáže zachytiť. PET vyšetrenie umožňuje lekárom sledovať biologické procesy v tele ešte skôr, ako sa objavia viditeľné anatomické zmeny. Dokáže odhaliť napríklad zvýšenú metabolickú aktivitu buniek, čo môže signalizovať nádorové ochorenie ešte predtým, ako sa fyzicky prejaví na tkanivách. Naopak, CT sken poskytuje detailné snímky vnútorných štruktúr tela, pričom zobrazuje veľkosť, tvar a presné umiestnenie orgánov, kostí či abnormalít. Kombinácia PET a CT vyšetrenia teda umožňuje lekárom získať komplexný pohľad na zdravotný stav pacienta – PET odhalí funkčné zmeny a CT poskytne presnú anatomickú mapu tela.
“PET/CT diagnostika má pomerne krátku históriu. U nás sa metóda začala využívať v roku 2005 a v súčasnosti máme na Slovensku k dispozícii celkovo 11 prístrojov”, hovorí Anežka Požgayová, expertka na molekulárne zobrazenie v spoločnosti Siemens Healthineers a dodáva,” V posledných rokoch došlo k významným technologickým zlepšeniam. Najmodernejšie prístroje výrazne zlepšujú presnosť diagnostiky pri zníženej radiačnej záťaži, taktiež umožňujú zníženie času samotného vyšetrenia, čo vedie k zvýšenému komfortu pacienta a väčšej dostupnosti vyšetrení.“
Inovatívne prístroje zohrávajú kľúčovú úlohu pri určovaní štádia rakoviny a hodnotení účinnosti personalizovanej liečby. Táto diagnostická metóda nachádza uplatnenie nielen v onkológii, ale aj v neurológii a ďalších oblastiach molekulárneho zobrazovania. Dobrou správou pre pacientov na Slovensku je, že PET/CT vyšetrenie je plne hradené zdravotnou poisťovňou.
„Našou dlhodobou ambíciou je prispievať k presnejšej a efektívnejšej diagnostike v medicíne. Najmodernejší prístroj PET/CT skener Biograph Vision je výsledkom tohto úsilia a zároveň napĺňa náš záväzok voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Veríme, že táto technologická inovácia pomôže zlepšiť úroveň starostlivosti o onkologických pacientov naprieč celým Slovenskom“, dodáva Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers.
Zdravie je v našich rukách - význam včasnej diagnostiky
Pokroky v medicínskej technológii priniesli pokročilé zobrazovacie techniky, genetické testovanie a biomarkery, ktoré umožňujú identifikovať rakovinu v jej najskorších štádiách. No ani najmodernejšia technológia nás nevylieči, ak nevenujeme dostatočnú pozornosť svojmu zdraviu a zanedbávame pravidelné preventívne prehliadky. Len 53 % žien vo veku nad 50 rokov absolvuje skríning rakoviny prsníka, zatiaľ čo v niektorých krajinách EÚ je účasť na týchto vyšetreniach až 70 – 80 %. Pričom 85 – 95 % prípadov rakoviny prsníka zachytených v počiatočnom štádiu je možné úspešne liečiť. Včasná diagnostika rakoviny hrubého čreva dokáže znížiť úmrtnosť až o 30 %.
Myslime preto na pravidelné skríningové vyšetrenia - skríning rakoviny prsníka (mamografia) pre ženy vo veku nad 50 rokov, skríning rakoviny krčka maternice (cytologické vyšetrenie) každé 3 roky, test na okultné krvácanie v stolici u osôb nad 50 rokov pre rakovinu hrubého čreva, preventívne vyšetrenia prostaty u mužov nad 50 rokov. K prevencii patrí aj každodenná starostlivosť o svoje zdravie – správna strava, pohyb a psychická pohoda.