Nové štúdie ukazujú cestu k efektívnejšej liečbe cukrovky. Pomôcť môže aj obľúbená potravina

Nové štúdie ukazujú cestu k efektívnejšej liečbe cukrovky. Pomôcť môže aj obľúbená potravina

06. 03. 2025

Cukrovkou na Slovensku trpí viac než 350-tisíc ľudí. Najviac z nich, vyše 90 %, má podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií cukrovku typu 2.

Nedávna štúdia však priniesla prekvapivé zistenie, píše New Atlas. Pacienti s cukrovkou 1. typu (T1D) majú, v porovnaní s diabetikmi 2. typu (T2D), nižšie riziko srdcovo-cievnych udalostí ako sú infarkt alebo mŕtvica. Táto informácia môže otvárať dvere k lepšie cieleným terapiám.

Diabetes 1. typu vzniká nedostatkom inzulínu v tele, zatiaľ čo pri 2. type je príčinou inzulínová rezistencia. Obe formy by na základe doteraz známych teórií mali zvyšovať riziko aterosklerózy, teda tvorby usadenín v cievach, ktoré môžu viesť k srdcovo-cievnym ochoreniam. Aj preto sa doterajšia liečba T1D často odvodzuje od výskumov zameraných na T2D, čo však nová štúdia spochybňuje.

Výskumníci sledovali takmer 6 000 pacientov s T1D a 156-tisíc pacientov s T2D vo veku 46 až 75 rokov. Z celkovo 11 096 zaznamenaných srdcovo-cievnych udalostí sa u pacientov s T1D riziko ukázalo byť o 37 % nižšie. Nižšie riziko bolo potvrdené naprieč vekovými skupinami aj pohlaviami.

Pacienti s T1D mali menej prípadov infarktu, mozgovej príhody či ischémie dolných končatín. Výskumníci však nezaznamenali rozdiely v miere koronárnych bypassov medzi oboma skupinami.

„Naše zistenia ukazujú, že riziko kardiovaskulárnych komplikácií pri T1D je nižšie, než sme predpokladali. Je však nevyhnutné venovať väčšiu pozornosť špecifickým potrebám pacientov s T1D,“ uviedol vedúci výskumu Dr. Andrew Goldsweig.

Nový prístup k liečbe cukrovky typu 1

Vedci z Weill Cornell Medicine navyše teraz vyvíjajú revolučný prístup k liečbe cukrovky 1. typu. Transplantáciou buniek produkujúcich inzulín spolu s geneticky upravenými bunkami, ktoré vytvárajú krvné cievy (R-VECs), dokázali u myší zvrátiť toto ochorenie na viac ako 20 týždňov.

Nový postup umožňuje bezpečnú a menej invazívnu transplantáciu langerhansových ostrovčekov (jediné tkanivo v tele produkujúce inzulín) pod kožu. Upravené bunky vytvárajú okolo ostrovčekov hustú sieť ciev, ktoré zabezpečujú ich prežitie a funkciu. Myši po tejto transplantácii dokázali vyprodukovať ľudský inzulín a udržiavať normálnu hladinu glukózy.

Obr: Wikipedia / Polarlys

Tento objav by mohol pripraviť cestu k bezpečnejšej a dlhodobej liečbe cukrovky. Na overenie bezpečnosti a účinnosti budú potrebné aj ďalšie testy, no vedci veria, že táto metóda by mohla byť pacientom dostupná už v najbližších rokoch.

Liek na najrozšírenejší typ cukrovky máme doma

Čo však s oveľa rozšírenejšou cukrovkou typu 2? Vedci z University of Gothenburg vo Švédsku zistili, že jeden z antioxidantov v brokolicových výhonkoch (sulforafan) môže výrazne zlepšiť hladinu cukru v krvi u ľudí s prediabetom. Práve tento stav je často predzvesťou cukrovky typu 2.

 

Prediabetes je charakterizovaný vyššími hladinami cukru v krvi, ktoré ale ešte nedosahujú hodnoty, ktoré by boli diagnostikované ako cukrovka. Momentálne sa liečba sústreďuje na zmeny životného štýlu – zdravé stravovanie, pohyb a zníženie hmotnosti. Nový výskum ale naznačuje, že by mohol existovať aj ďalší spôsob, ako znížiť hladinu cukru v krvi.

V štúdii trvajúcej 12 týždňov sa 89 účastníkov podrobilo liečbe extraktom z brokolicových výhonkov. Výsledky ukázali, že skupina užívajúca brokolicové výhonky dosiahla priemerné zníženie hladiny cukru o 0,2 mmol/L, pričom najväčší efekt (0,4 mmol/L) bol zaznamenaný u mierne obéznych účastníkov s nízkou inzulínovou rezistenciou.

Zaujímavé je, že práve títo respondenti mali odlišné zloženie črevného mikrobiómu, ktoré podľa vedcov zohráva kľúčovú úlohu. Aj keď bola štúdia krátkodobá a sprevádzaná vedľajšími účinkami, výsledky ukazujú, že personalizované prístupy k liečbe prediabetu môžu priniesť zásadné zmeny. 

Zdielať článok