Tesla Model 3 Highland. Jeden z najpopulárnejších elektromobilov dostal facelift, čo všetko sa zmenilo?

Tesla Model 3 Highland. Jeden z najpopulárnejších elektromobilov dostal facelift, čo všetko sa zmenilo?

12. 03. 2024

Model 3 bol prvým cenovo dostupným elektromobilom od Tesly a po dlhom čase sa konečne dočkal výraznejšieho faceliftu. Automobilka síce svoje vozidlo rok čo rok priebežne vylepšovala a s množstvom noviniek prichádzala aj bez toho, aby boli na prvý pohľad viditeľné a predstavila ich verenosti. 

Teraz je tu však medzi generačná zmena a novinky sú výraznejšie, než kedykoľvek predtým – Tesla Model 3 Highland je oficiálne tu.

Množstvo drobných, ale aj väčších zmien

Zmeny sa udiali nielen zvonka, ale aj vo vnútri. V prvom rade, novinka ponúkne ešte o niečo dlhší dojazd. 

Základný Model 3 Standard Range má teraz udávaných 513 km (pôvodne 491 km) a variant Long Range s väčším akumulátorom má na jedno nabitie prejsť až 629 km (predtým 602 km). Zaujímavé je, že predtavené boli len tieto dva modely, aktualizovaná verzia Performance tak zatial chýba.

Dlhší dojazd majú podľa automobilky zabezpečiť najmä zmeny v aerodynamike, ktoré sú viditeľné aj na prvý pohľad. Týkajú sa najmä prednej masky, vďaka ktorej sa teraz koeficient odporu vzduchu dostal na hodnotu 0,219 (pôvodne 0,225).

 

Predná maska je teraz nižšia a viac uhladená, svetlá užšie a pribudol aj nový farebný variant s názvom Ultra Red. Práve táto farba má zdôrazniť to, že ide o výrazne vylepšený model. Táto farba by mala byť podľa prvotných informácií dostupná len pre zákazníkov v Európe.

V interiéri pribudol nový 8-palcový displej

Veľké zmeny sa udiali aj v interiéri. Pasažieri vzadu môžu, podobne ako v prípade drahších Model S a Model X, využiť novú dotykovú obrazovku. Tá má uhlopriečku 8 palcov a umožní im ovládať multimediálny systém, prípadne klimatizáciu. Čo sa týka obrazovky vpredu, tá sa žiadnych zmien nedočkala, teda až na tenšie rámiky okolo.

Zadné sedadlá boli tiež trochu pozmenené, mali by ponúkať lepší komfort.. Tie predné sa konečne dočkali aj ventilácie, doteraz bolo dostupné len ich vyhrievanie. Poteší aj lepšie odhlučnený interiér.

Páčky zmizli, smerovky sa ovládajú z volantu

O zvuk sa po novom postará až 17 reproduktorov, čo je o 3 viac ako v pôvodnom modeli. Najviac kritizovaným a kontroverzným prvkom je odstránenie páčiek pod volantom, ktoré ovládali smerovky. Jeden z najdôležitejších prvkov pre bezpečnosť jazdy sa však teraz ovláda pomocou tlačidiel na volante, tie sú však dotykové, čo môže spôsobovať problémy.

Vylepšená bola aj konektivita, či už prostredníctvom technológie Bluetooth alebo Wi-Fi. Pripojenie by malo byť rýchlejšie a spoľahlivejšie. Zmenou prešiel aj batožinový priestor, ktorého objem sa zvýšil z 561 na 594 litrov.

Tesla Model 3 Highland stojí v slovenskom konfigurátore Tesly 36 490 € vo verzii Standard Range, verzia Long Range je za 43 490 €.

Sdílet článek

Chcete vediet viac? Napíšte nám

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov. Vyplnené osobné údaje budeme spracovávať za účelom spracovania vášho dopytu alebo dotazu. Vďaka tomu vám budeme môcť čo najskôr odpovedať a vyriešiť vašu požiadavku. Pre viac informácií kliknite tu.