Homepage

Batériové úložiská: kľúčové technológie dneška

Európska únia bude musieť na základe záväzku, ktorý si na svojej ceste k uhlíkovej neutralite uložila, do roku 2030 upraviť svoje energetické hospodárstvo tak, aby aspoň 32 % energie získavala z obnoviteľných zdrojov. To bude inými slovami znamenať, že takmer tretina zdrojov bude z veľkej časti závislá od aktuálnych prírodných podmienok a ich regulačné možnosti na zabezpečenie výkonovej rovnováhy v elektrizačnej sústave budú obmedzené; slnku a vetru skrátka neodporúčame.

Súmrak nafty na koľajniciach

Keď začali v 20. rokoch minulého storočia prenikať na našu železnicu benzínom aj naftou poháňané motorové vozidlá, držali v rukách oproti parnej trakcii nepopierateľné tromfy. Priniesli nižšie náklady, ľahšiu údržbu, vyššiu flexibilitu, umožnili nové konštrukčné riešenia. Postupujúca elektrifikácia železnice ich síce vytlačila z hlavných tratí, ale na tratiach „bez drôtov“ dominujú dodnes. Teraz sa však zdá, že pokrok v technológiách a odklon od fosílnych palív ich o túto pozíciu pripraví.

K trvalej udržateľnosti môže prispievať aj nákupné centrum

Stále viac ľudských aktivít sa odohráva v interiéroch. Hocičo o tom vedia vo Fínsku, kde zimy sú dlhé, a ľudia preto vyhľadávajú miesta, kde je teplo a kde môžu stráviť príjemne voľný čas. Jedným z takýchto miest je – pre niekoho možno trochu prekvapivo – nákupné centrum Sello v meste Espoo. Medzi Fínmi je však vnímané nielen ako priestor určený na nakupovanie, ale aj ako priestor podporujúci komunitný život. Prispievajú k tomu aj služby založené na údajoch a dátovej analytike dodávaných spoločnosťou Siemens.

Energia v kolíske evolúcie

Galapážske súostrovie vo východnom Pacifiku vstúpilo do dejín vedy ako miesto, ktoré umožnilo Darwinovi, aby pochopil evolučné princípy vývoja. Teraz tu prebieha iná evolučná zmena - energetické zásobovanie začal zaisťovať unikátny systém, ktorý by sa mal rozšíriť aj do iných miest.

Fluence: globální lídr v akumulaci energie

Akumulační technologie Siemens využívají globální zázemí společnosti Fluence, která vznikla na začátku roku 2018. Jedná se o společný podnik Siemens AG a americké firmy AES kombinující know-how obou společností. Ke dnešnímu dni Fluence získal zakázky na 70 projektů bateriových úložišť o celkové velikosti více než 600 MW, což tvoří 1/5 celkového světového instalovaného výkonu těchto řešení. Mezi hlavní cíle Fluence patří zásobování energií, snižování nákladů, zlepšování energetických systémů a vytváření udržitelnější budoucnosti. Po celém světě dochází k přechodu od centralizovaných energetických systémů k decentralizované a obnovitelné energii. Se stárnoucí infrastrukturou čelí energetické komunity závažným výzvám – modernizaci stávajících sítí pro potřeby příštího století.

Efektivní využití „zelené energie“ s bateriovými systémy

Obnovitelné zdroje hrají ve světovém energetickém mixu stále významnější roli. OZE se v současnosti podílejí na celkovém spotřebovaném množství elektřiny 13 % a z hlediska instalovaného výkonu je jejich podíl dokonce až 2x větší. Pro srovnání lze říct, že přibližně odpovídá výkonu jednoho Temelína. Úskalím výroby energie z obnovitelných zdrojů je však jejich obtížná předpověditelnost a složitá regulovatelnost. Důsledkem toho jsou i zcela nové nároky na provoz distribučních sítí a nové požadavky na jejich řízení.

Ventotene - ostrov na baterky

Malý středomořský ostrov Ventotene se na přelomu letopočtu stal místem, kde byly postupně vězněny příbuzné hned pěti římských císařů, a také později zde bývalo vězení. Dnes na ostrově žije přes sedm set stálých obyvatel a jezdí sem stále více turistů. Jejich nároky na elektřinu jim nyní plní hybridní systém, který kombinuje dieselové generátory s obnovitelnými zdroji a inovativním systémem skladování energie.