Z verejného obstarávania vzišiel ako víťaz s najlepšou ponukou Siemens s dlhodobo osvedčeným akumulačným riešením Siestorage. „Postaviť batériové úložisko dokážu viaceré firmy, ale naša pridaná hodnota spočíva v znalostiach odborníkov z celého sveta, vďaka ktorým vieme každé riešenie prispôsobiť individuálnym požiadavkám zákazníkov,“ hovorí Radoslav Baňacký, sales manager zo spoločnosti Siemens.
Namiesto budovania nového komplexného nadzemného vedenia nainštalovala VSD v Bachledovej doline úložisko veľkosti lodného kontajnera, s kapacitou 1200 kilowatthodín (kWh).
Dovoz, vykládka a inštalácia 30-tonového kontajnera nebola jednoduchá, ale vďaka spolupráci odborníkov Siemensu a VSD sa projekt podarilo úspešne zrealizovať, a to s maximálnym akcentom na estetický a ekologický rozmer.
Úložisko je obložené drevom a dizajnovo navrhnuté tak, aby zapadlo do okolitého prostredia. Okrem toho, VSD sa podarilo v rámci projektu uložiť do zeme rozsiahlu časť existujúceho vysokonapäťového vedenia, v súbehu s novým cyklochodníkom zo Spišskej Belej do lokality Ždiar.
Perspektívna budúcnosť
Ekologické, inteligentné a ekonomicky atraktívne riešenie Siestorage umožňuje dnes v Bachledovej doline naakumulovať energiu v časoch nižších požiadaviek odberateľov a vykryť zvýšené nároky na zaťaženie siete pri extrémnej dynamike odberov.
Ekologické je úložisko preto, lebo VSD sa vďaka nemu vyhla značným zásahom do krajiny. Inteligentné preto, že je vyvedené do dispečerskej centrály, odkiaľ môže byť kompletne spravované na diaľku a má viaceré režimy prevádzky, vrátane automatizovaného. A ekonomicky efektívne preto, lebo v porovnaní s vybudovaním tradičného vysokonapäťového vedenia vyšlo niekoľkonásobne lacnejšie.
Ako podotýka vedúci Stratégie distribučnej sústavy J. Tomčík, batériové úložiská nateraz nedokážu zabezpečiť potreby dvoch či troch miest a väčších obcí, resp. aglomerácií, čiže rádovo desiatky megawattov výkonu. „Parametrami však postačujú pre lokality, ktoré rýchlo rastú, kde sa dynamicky rozvíja výstavba, prípadne sú aj ťažšie dostupné, a kde je v časoch špičky žiadúci zhruba jeden megawatt výkonu,“ vysvetľuje. S dodatkom, že hlavné vysokonapäťové napájacie vedenia sú, prirodzene, stále nevyhnutné, ale ak narazia na kapacitné limity, dajú sa batériovým úložiskom vhodne doplniť.
R. Baňacký zo spoločnosti Siemens je presvedčený, že batériové úložiská sa v budúcnosti stanú neoddeliteľnou súčasťou aj distribučných sústav, rovnako ako priemyselných podnikov či moderných budov. Príklad VSD mu dáva za pravdu, nakoľko jej manažment už identifikoval okrem Bachledovej doliny aj niekoľko ďalších lokalít vhodných pre nasadenie batériových úložísk.