Hologramoví lekári navštívili vesmírnu stanicu

Hologramoví lekári navštívili vesmírnu stanicu

07. 03. 2024

Veci sa na ISS stále viac začínajú podobať na kultový Star Trek. Na vesmírnu stanicu sa nedávno „teleportoval“ celý lekársky tím.

Text: Ľubomír Jurina, NASA  

Foto: Thomas Pesquet, astronaut Európskej vesmírnej agentúry ESA

Dva roky života s koronavírusom Covid-19 sa podpísali pod rozmach telemedicíny a priniesli nové spôsoby komunikácie. Práve počas vrcholiacej pandemickej vlny v závere roku 2021 došlo prvej „teleportácii“ ľudí do vesmíru – orbitálnu stanicu ISS navštívil tím chirurga Josefa Schmida. Išlo o historicky prvé hologramové podanie rúk vo vesmíre.

Vedomie mimo planéty

Návšteva sa uskutočnila prostredníctvom novej technológii holoportácie. Umožňuje komprimovať a rekonštruovať vysokokvalitné 3D modely ľudí v reálnom čase a prenášať ich na vzdialené miesta. Používatelia ich potom vďaka špeciálnemu softvéru firmy Aexa Aerospace a okuliarom pre zmiešanú realitu HoloLens od Microsoftu vidieť a počuť v 3D, ako keby boli skutočne prítomní v rovnakom fyzickom priestore. Technológiu holoportácie vyvíja Microsoft od roku 2016 a tentoraz šlo o prvé použitie v tak extrémnom a vzdialenom prostredí, akým je vesmír.

„Nejde len o nový spôsob ľudskej komunikácie na obrovské vzdialenosti," vysvetľuje J. Schmid. „Holoportácia rozširuje možnosti vedeckého bádania, pri ktorom je naša ľudská entita schopná cestovať mimo planéty. Fyzické telo tam nie je, ale vedomie absolútne áno. Vesmírna stanica pritom letí rýchlosťou 28-tisíc kilometrov za hodinu na obežnej dráhe štyristo kilometrov nad Zemou."

Spájanie najlepších tímov

Holoportácia výrazne rozšíri možnosti komunikácie s posádkami na obežnej dráhe či na Mesiaci. „Využijeme ju na ​​lekárske konferencie, súkromné ​​psychiatrické konzultácie, rodinné stretnutia alebo návštevy VIP na vesmírnych základniach“, hovorí J. Schmid.

V kritických situáciách dáva nová technológia astronautom istotu, že im budú k dispozícii najlepšie tímy. „Predstavte si, že môžete priviesť kvalifikovaného technika alebo tvorcu zložitého technologického zariadenia priamo na stanicu, nech sú kdekoľvek. Na zariadení môžu pracovať spoločne. Navyše rozšírenú realitu možno kombinovať s haptikou, teda rečou tela a ďalšími prvkami neverbálnej komunikácie,“ dodáva J. Schmid.   

Podobné situácie sa môžu objaviť aj na Zemi. Aj v iných extrémnych prostrediach, akými sú polárne expedície, ropné plošiny na mori alebo vojenské operačné sály, všade tam holoportácia pomôže spájať ľudí bez ohľadu na vzdialenosť.

Limity pri ceste na Mars

NASA hľadá nové formy komunikácie aj pre budúce výpravy do hlbokého vesmíru, na Mars alebo k asteroidom. Komunikácia zostane mimoriadne dôležitá pre technickú podporu misií, ale aj kvôli zdravotným dôvodom a pre udržanie kontaktu astronautov s členmi rodiny. Posádka bude musieť byť v nejakom spojení so Zemou bez ohľadu na to, kam sa vydá na prieskum.

Pri misiách na Mars však existujú limity – problémom je komunikačné oneskorenie, keď pri červenej planéte sa signál omešká o 20 minút v každom smere. Platí to pre jednoduché rádiové prenosy, video streamy, ale aj nové metódy, akou je holoportácia. Zatiaľ neexistuje uspokojivé riešenie a vyzerá to tak, že posádka bude musieť byť vysoko autonómna v rozhodovaní a psychicky mimoriadne odolná, keďže marťanské výpravy budú trvať minimálne poldruha roka.

 

Medicínsky tím NASA sa holoportoval na vesmírnu stanicu ISS.

Sdílet článek

Chcete vediet viac? Napíšte nám

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov. Vyplnené osobné údaje budeme spracovávať za účelom spracovania vášho dopytu alebo dotazu. Vďaka tomu vám budeme môcť čo najskôr odpovedať a vyriešiť vašu požiadavku. Pre viac informácií kliknite tu.