Stáva sa vám, že ste niekedy v práci ospalí, unavení alebo vám to skrátka nemyslí? Je možné, že za to môže prostredie vo vašej kancelárii.
Ako zdôrazňuje nedávna štúdia od nezávislej výskumnej firmy Verdantix, ktorú si objednala spoločnosť Siemens, kvalita ovzdušia a technológie v kancelárskych budovách by pre firmy mali byť prioritou.
Z viac ako 80 rozhovorov s lídrami v oblasti realít a správy budov našťastie vyplýva, že záujem o inteligentné riešenia zamerané na zdravie a pohodlie používateľov budov neustále rastie.
Zlepšenie ovzdušia zvýši produktivitu a spokojnosť zamestnancov
Zlepšenie kvality vnútorného ovzdušia (IAQ) podľa štúdie dokáže znížiť absencie zamestnancov o 58 % a fluktuáciu, teda situácie, kedy kolegovia dokonca dajú výpoveď, až o 27 %.
Zaujímavým je najmä fenomén označovaný ako syndróm chorých budov. Pri ňom pracovníci v budove pociťujú zdravotné problémy alebo nepohodlie, pričom však na vysvetlenie tohto javu neexistuje jasná príčina. Syndróm sa však vyskytuje najmä v moderných kancelárskych budovách s nedostatočnou ventiláciou a zlou kvalitou vnútorného ovzdušia (IAQ).
Prichádza bolesť hlavy, závraty, únava či dokonca kožné problémy a alergie.
Lepšia kvalita vzduchu v prevádzkach naopak priamo zvyšuje spokojnosť nájomcov, ale aj zákazníkov, vďaka čomu môže poskytovať konkurenčnú výhodu.
Podľa prieskumu dnes už viac než 60 % firiem plánuje investovať do manažovaných IAQ služieb, ktoré umožňujú sústrediť zdroje na kľúčové činnosti a zároveň zaisťujú zdravie a pohodu zamestnancov.
Zdravšie prostredie a investícia napríklad do rekuperácie či kvalitnej vzduchotechniky však prináša aj peniaze. Zníženie objemu CO2 vo vzduchu v interiéroch môže zvýšiť produktivitu až o vyše polovicu a prispieť tak k lepším finančným výsledkom firmy. Investícia do IAQ tak nie je len otázkou komfortu, ale aj strategickou investíciou, keďže dvojnásobné vetranie vraj firmám prináša až 6 500 dolárov ročne na jedného zamestnanca.
Tlak na manažérov budov zvyšujú aj regulačné požiadavky a nariadenia. V rámci EÚ aj priamo v niektorých krajinách vlády a ministerstvá zavádzajú štandardy ako sú LEED, Green Star a NABERS, ktoré kladú väčší dôraz na zdravie.