Majú domy, ktoré odolajú záplavám. Ako to funguje?

Majú domy, ktoré odolajú záplavám. Ako to funguje?

25. 06. 2024

Klimatické zmeny prinášajú prívalové dažde a záplavy aj v Európe. Iné krajiny s nimi majú skúsenosti už dlhšie. Napríklad Bangladéš každoročne bojuje so záplavami najmä počas sezóny monzúnov.  Najhoršie je to v mesiacoch jún až september. Krajina sa nachádza v delte veľkých riek Ganda, Brahmaputra a Meghna a všetko to umocňuje topenie sa snehu v Himalájach.

Až 80 % územia krajiny trpí častými záplavami

Ako záplavová oblasť je klasifikovaných 80 % územia krajiny, na ktorej žije pre približne 170 miliónov obyvateľov.

Situáciu by čiastočne mohol vyriešiť malý a lacný domček s názvom Khudi Bari. Navrhnutý bol tak, aby ponúkal bezpečný a cenovo dostupný domov, ktorý sa dokáže prispôsobiť týmto náročným podmienkam.

Domček vytvorila bangladéšska architektka Marina Tabassum v spolupráci s inžiniermi z AKT II. Jeho hlavnou výhodou je to, že nielenže nemá základy, ale samotný je zdvihnutý nad zem a prístup dovnútra je len po rebríku. Pri navrhovaní sa dbalo na to, aby bol ľahko zostaviteľný, rozoberateľný a premiestniteľný na nové miesto bez akýchkoľvek špeciálnych nástrojov.

Naozaj maličký domček

Portál Newatlas uvádza, že domček je vyrobený z bambusu a recyklovaného hliníka. Ponúka obývateľnú plochu od 5,95 do 13,4 m2. Ponúka jednu miestnosť, pod ktorou je ale v prípade potreby priestor na rozšírenie obytného priestoru.

Pri bežnom pohľade vyzerá ako menšia chata, ktorej chýba prvé poschodie. Aktuálny model domu je momentálne nainštalovaný v areáli Vitra Campus v Nemecku, no v Bangladéši už bolo rozmiestnených viac ako 100 takýchto domčekov.

Nestojí ani 500 eur

Domy boli postavené v takzvaných charoch (pevnina vyrobená z bahna a piesku) a okrem tímu Mariny Tabassum sa na výstavbe podieľali aj humanitné organizácie a komunitné skupiny. Ďalšie domčeky by mali pribudnúť už čoskoro.

Presná cena domčeka nie je známa. V časoch, kedy išlo len o prototyp, sa však skloňovala suma 300 libier (približne 355 eur) a prebiehali snahy o ďalšie zníženie výrobných nákladov.

Sdílet článek

Chcete vediet viac? Napíšte nám

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov. Vyplnené osobné údaje budeme spracovávať za účelom spracovania vášho dopytu alebo dotazu. Vďaka tomu vám budeme môcť čo najskôr odpovedať a vyriešiť vašu požiadavku. Pre viac informácií kliknite tu.