Miro Tásler spomína na spoluprácu IMT Smile a Siemens: “Bolo to viac ako biznis”

Miro Tásler spomína na spoluprácu IMT Smile a Siemens: “Bolo to viac ako biznis”

17. 02. 2025

Miro Tásler je slovenský hudobník, skladateľ a producent, známy predovšetkým ako zakladajúci člen skupiny IMT Smile, jednej z najpopulárnejších kapiel na Slovensku.  Kapela bola založená v roku 1992 a Miro sa momentálne venuje hre na klávesy a aranžovaniu hudobnej produkcie.

Počas dlhých rokov IMT Smile na scéne sprevádzali najmodernejšie technológie, bez ktorých by to nešlo. V rámci jednej dekády (okolo roku 2000) sa skupina spoliehala aj na zariadenia od spoločnosti Siemens.

V rozhovore sme sa Mira opýtali, o akú technológiu išlo, čo skupina používa dnes a či je ešte Siemens stále niekde v pozadí prítomný.

Ako to vlastne začalo aké technológie od Siemens ste používali?

So Siemensom sme spolupracovali už veľmi dávno. Začalo to v čase, keď sme vydali album Exotica a išli sme robiť niekoľko koncertov – také malé turné, ktoré by som ale ako turné nenazval.

Produkty s logom Siemens stáli pri tom, vtedy ešte Fujitsu-Siemens a potom Siemens Mobile. Dnes je síce Siemens iná firma, no v tom čase boli spoločnosťou, ktorá prinášala práve technologické novinky aj pre masy.

My sme používali práve notebooky Fujitsu-Siemens, ktoré patrili medzi absolútnu špičku. Začalo to počítačmi a Siemens nás sprevádzal pri Exotice Live. Siemens Mobile bol na turné aj ako partner.

V tom čase ale nešlo len o firmu ako takú, ale aj o kamarátstvo medzi nami a jej zástupcami. Oni mali radi hudbu a kultúru, my sme ju zase tvorili. A tak to do seba pekne zapadlo. Nebolo to úplne o biznise, predsa len my nie sme pre Siemens dostatočne veľký partner.

A čo iné zariadenia? Oslovilo vás v tom čase niečo?

V časoch, keď ešte na trhu neboli dotykové telefóny, prípadne ich bolo len veľmi málo a išlo skôr o veľké komunikátory, som od Fujitsu-Siemens používal aj telefón (PDA, poz. red.). Vtedy ešte displeje nemali technológiu multitouch, no telefón mal farebný dotykový displej, klávesnicu a dokonca aj navigáciu. Mal som pocit, že to bolo z úplne inej dimenzie, nič také na slovenskom trhu nebolo.

Siemens bol v tom čase pre nás partnerom, ktorý vždy priniesol niečo, čo bolo nadčasové. Dnes firmu poznáme skôr ako niekoho, kto sa venuje skôr priemyselným strojom, zdravotníctvu a podobne. Zároveň vlastní mnohé ďalšie značky, takže portfólio spoločnosti a jej záber je naozaj široký.

Je s vami Siemens aj dnes? Ako to vlastne vyzerá s dnešnými technológiami v hudobnom priemysle? 

Ja som sa pýtal našich chlapcov-technikov, že čo vlastne máme a či ešte používame niečo od Siemensu. V zásade sú to už len meracie prístroje. Konkrétnejšie prístroje na meranie napätia, výkonu a podobne.

Zatiaľ čo niekedy to bolo hlavne o hardvéri a tie ich notebooky, ktoré sme používali, boli naozaj prakticky jediné na trhu, ktoré spĺňali naše požiadavky, dnes je to už úplne inak. Moderné zariadenia už ponúkajú taký výkon, že je prakticky jedno, aké používate. Rozdiel je hlavne v softvéri. Na akom počítači ten softvér beží, sa dnes už veľmi nerieši.

My používame hlavne stroje s Windowsom, no chalani majú aj MacBooky.

Všetko je teraz digitálne. Pulty, nahrávacie zariadenia, vždy je to v nejakom počítači s nejakým operačným systémom. V porovnaní s časmi spred 20 rokov je to úplne iný zážitok. Sám si spomínam na ten môj Fujitsu-Siemens notebook, ktorý mal dotykový displej, vedel som ho otočiť a používať ako tablet, mal dlhú výdrž batérie. V tom čase to bolo riešenie, ktoré mi prácu naozaj uľahčovalo a nevedel som si predstaviť používať niečo iné. Či už ide o prácu s hudbou alebo rôzne tabuľky a podobne. 

Nebol to ale primárny nahrávací stroj, na to sme mali veľký workstation. To, čo sme robil na mieste, robil veľký stroj, v teréne nám pomáhal zase tento. A keď bol notebook v dôchodku, slúžil ako čítačka. 

Ako je to s notebookmi teraz? Aké modely používate? 

Keďže Fujitsu-Siemens u nás skončil, samozrejme som sa musel poobzerať po nejakom aktuálnejšom stroji. Našiel som podobný typ zariadenia, ktorý má všetko, čo potrebujem. Má dobrú výdrž, dostatočný výkon, je kvalitne spracovaný, má dotykový displej. Opäť riešenie všetko v jednom, presne tak, ako potrebujem.

Spomínali ste, že ste v tom čase mali aj dobré vzťahy s vedením Siemensu. Je dôležité, aby ľudia, s ktorými spolupracujete, respektíve aby na čele takýchto firiem stáli ľudia, ktorým je kultúra bližšia?

Áno, je to dôležité. Ideálne je, ak je to fanúšik hudby, vtedy to ide oveľa jednoduchšie. Priatelia zo Siemensu naozaj reálne chodili na naše koncerty a hudba ich bavila. To bolo na našej spolupráci veľmi fajn. Súviselo to s tým, že boli kultúrni ľudia a preto s nami začali robiť.

Málokedy sa vo vedení nejakej firmy nachádza kultúrny človek. Respektíve, veľakrát sa tam nenachádza. Mal som šťastie, že som často stretával práve tých kultúrnych ľudí.

Takých, ktorí mi ukázali, že mám vôbec šancu sa stretnúť s nejakou firmou. Naše životy sa preplietli nielen pracovne, ale aj súkromne. A to je na tom to pekné.

Zdielať článok