Obrovská 3D tlačiareň postaví aj dom. Zvládne to len za pár hodín

Obrovská 3D tlačiareň postaví aj dom. Zvládne to len za pár hodín

20. 06. 2024

3D tlač je už pomerne známou technológiou, ktorá má množstvo nesporných výhod. Umožňuje vytvárať trojrozmerné objekty z vopred vytvorených digitálnych modelov navrhnutých v počítači.

Na rozdiel od tradičných stavebných metód, ktoré pridávajú materiál po blokoch, 3D tlačiareň materiál nanáša postupne, čím objekt buduje vrstvu po vrstve.

Medzi výhody 3D tlače patrí jej rýchlosť, ale aj to, že umožňuje vytvárať veľmi komplexné tvary, ktorých výroba tradičnou metódou by bola buď náročná alebo dokonca nemožná. Pomocou špecializovanej 3D tlačiarne je však okrem drobných súčiastok možné vyrábať aj celé domy a budovy.

Najväčšia 3D tlačiareň na svete

Najväčšia 3D tlačiareň na svete vytlačila dom, na ktorého “výstavbu” stačí, v porovnaní so štandardnými metódami, podstatne menej času, materiálu a pracovnej sily. Stroj bol odhalený na univerzite v meste Main v USA a je schopný tlačiť čoraz väčšie a pevnejšie objekty.

V porovnaní s podobným zariadením predstaveným pred 5 rokmi išlo o 4-krát menšie zariadenie.

Táto tlačiareň je teoreticky schopná vytlačiť aj celé štvrte, v ktorých môžu bývať ľudia, čím by mohla pomôcť vyriešiť problém s dostupnosťou bývania a najmä jeho cenou. Tlačiareň s názvom Factory of the Future (továreň budúcnosti) ako materiál využíva termoplastické polyméry.

Stavia 227 kilogramov za hodinu

Aktuálne je schopná vytlačiť objekty s rozmermi 29 x 5,5 metra a za hodinu dokáže na tlač “schrúmať” až 227 kilogramov materiálu. Už predchádzajúci model dokázal vytlačiť menšie jednoizbové domy. 

Ponuka cenovo dostupného bývania je momentálne nízka nielen na Slovensku, ale na celom svete. Problémom je cena pozemkov aj stavebného materiálu. 

Vo Washingtone sa však konala zaujímavá demonštrácia toho, ako by to mohlo v budúcnosti fungovať. Podieľalo sa na nej Združenie štrukturálnych stavebných komponentov (SBCA), obchodné združenie zastupujúce výrobcov komponentov a spoločnosť 84 Lumber ako dodávateľ stavebných materiálov. Tento tím počas prezentácie dokázal za 8 hodín postaviť dvojposchodový dom s plochou 223 m2.

Až 5 cenovo dostupných domov za jeden deň 

Materiál pre túto stavbu bol vyrobený v továrni spoločnosti 84 Lumber vo Winchesteri. S novými optimalizovanými technikami by mohla jedna takáto tlačiareň vyrobiť až 5 domov denne.

Sdílet článek

Chcete vediet viac? Napíšte nám

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov. Vyplnené osobné údaje budeme spracovávať za účelom spracovania vášho dopytu alebo dotazu. Vďaka tomu vám budeme môcť čo najskôr odpovedať a vyriešiť vašu požiadavku. Pre viac informácií kliknite tu.