Siemens Gamesa nainštaluje najväčšiu veternú turbínu na svete s výkonom 21 MW

Siemens Gamesa nainštaluje najväčšiu veternú turbínu na svete s výkonom 21 MW

06. 06. 2024

Vývoj technológií na produkciu zelenej energie napreduje rýchlym tempom. Aspoň v prípade veterných turbín tak už nemusí platiť, že dokážu generovať len jednotky percent v energetickom mixe jednotlivých krajín. Prispel k tomu aj prototyp veternej turbíny s výkonom až 21 MW, ktorý vyrobila spoločnosť Siemens Gamesa.

Každá z lopatiek bude mať dĺžku až 135 metrov. Ak k nim pripočítame hlavu rotora, ktorá zvykne mať priemer približne 6 metrov, celkové rozpätie lopatiek by mohlo dosiahnuť až 276 metrov.

Tie umožnia zvýšenie výkonu z dnes obvyklých 14 MW o približne 50 percent a ročná produkcia jednej turbíny by tak mohla narásť o 30 až 35 percent. 

Kto za projektom stojí? 

Konkurenční výrobcovia zatiaľ takýto projekt neponúkajú, takže turbína od Siemens Gamesa bude aktuálne najväčšou a najvýkonnejšou na svete.

SIemens Gamesa je významným svetovým hráčom v oblasti veternej energie. Vznikla v roku 2017 zlúčením divízie veternej energie spoločnosti Siemens AG a spoločnosti Gamesa Corporación Technológica. Špecializuje sa na vývoj, výrobu, inštaláciu a údržbu rôznych typov veterných turbín ako na mori, tak aj na pevnine. Spoločnosť má globálne zastúpenie s pobočkami po celom svete, vrátane Európy, Ameriky, Ázie či Afriky.

V ponuke má široké spektrum veterných turbín, ktoré boli navrhnuté pre rôzne podmienky veterných fariem.

Slovensko vo veternej energii výrazne zaostáva

Na Slovensku sú momentálne v prevádzke dve veterné elektrárne. Jedna sa nachádza v obci Cerová na Záhorí a pozostáva zo štyroch turbín, no funkčná z nich zostala len jedna. Druhá funkčná turbína je na Ostrom vrchu pri Myjave.

Odborníci sa však zhodujú, že na výrobu elektrickej energie z vetra je vhodných až približne 20 % nášho územia. Príkladom môže byť  množstvo veterných turbín u našich susedov z Rakúska a paradoxom, že množstvo z nich môžeme vidieť aj z okrajových častí Bratislavy.

Sdílet článek

Chcete vediet viac? Napíšte nám

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov. Vyplnené osobné údaje budeme spracovávať za účelom spracovania vášho dopytu alebo dotazu. Vďaka tomu vám budeme môcť čo najskôr odpovedať a vyriešiť vašu požiadavku. Pre viac informácií kliknite tu.