Vývoj technológií na produkciu zelenej energie napreduje rýchlym tempom. Aspoň v prípade veterných turbín tak už nemusí platiť, že dokážu generovať len jednotky percent v energetickom mixe jednotlivých krajín. Prispel k tomu aj prototyp veternej turbíny s výkonom až 21 MW, ktorý vyrobila spoločnosť Siemens Gamesa.
Každá z lopatiek bude mať dĺžku až 135 metrov. Ak k nim pripočítame hlavu rotora, ktorá zvykne mať priemer približne 6 metrov, celkové rozpätie lopatiek by mohlo dosiahnuť až 276 metrov.
Tie umožnia zvýšenie výkonu z dnes obvyklých 14 MW o približne 50 percent a ročná produkcia jednej turbíny by tak mohla narásť o 30 až 35 percent.
Kto za projektom stojí?
Konkurenční výrobcovia zatiaľ takýto projekt neponúkajú, takže turbína od Siemens Gamesa bude aktuálne najväčšou a najvýkonnejšou na svete.
SIemens Gamesa je významným svetovým hráčom v oblasti veternej energie. Vznikla v roku 2017 zlúčením divízie veternej energie spoločnosti Siemens AG a spoločnosti Gamesa Corporación Technológica. Špecializuje sa na vývoj, výrobu, inštaláciu a údržbu rôznych typov veterných turbín ako na mori, tak aj na pevnine. Spoločnosť má globálne zastúpenie s pobočkami po celom svete, vrátane Európy, Ameriky, Ázie či Afriky.
V ponuke má široké spektrum veterných turbín, ktoré boli navrhnuté pre rôzne podmienky veterných fariem.
Slovensko vo veternej energii výrazne zaostáva
Na Slovensku sú momentálne v prevádzke dve veterné elektrárne. Jedna sa nachádza v obci Cerová na Záhorí a pozostáva zo štyroch turbín, no funkčná z nich zostala len jedna. Druhá funkčná turbína je na Ostrom vrchu pri Myjave.
Odborníci sa však zhodujú, že na výrobu elektrickej energie z vetra je vhodných až približne 20 % nášho územia. Príkladom môže byť množstvo veterných turbín u našich susedov z Rakúska a paradoxom, že množstvo z nich môžeme vidieť aj z okrajových častí Bratislavy.