Siemens Digital Industries je divízia spoločnosti Siemens zameraná na automatizáciu, digitalizáciu a inteligentné riadenie výrobných a procesných podnikov. Firmám pomáha zefektívniť výrobu, znížiť náklady, zvýšiť flexibilitu a pripraviť sa na budúcnosť prostredníctvom digitálnych technológií.
Area Sales Manager a expert na digitalizáciu Marián Filka, zodpovedný aj za technickú podporu, produktový manažment a implementáciu veľkých projektov v rozhovore priblížil, ako presne dokáže digitalizácia a implementovanie najnovších technológií slovenským firmám pomôcť.
Slovensko má historicky pomerne dobre rozvinutý výrobný priemysel. Ťažiskom je najmä výroba automobilov, ale aj dodávateľský reťazec pre automobilky, zbrojárstvo či strojárstvo. Ako sú však na tom slovenské firmy z pohľadu moderných technológií? Dokážu ich využívať v rovnakej miere, ako konkurencia v zahraničí?
Myslím si, že zaostávajú. Na Slovensku máme množstvo špičkových odborníkov a nadšencov do nových technológií, samotná implementácia digitalizácie v priemysle je však pomalá.
Do veľkej miery za to však môže štruktúra našich firiem – napríklad v automotive platí, že skoro všetky výrobné podniky u nás sú pobočkami zahraničných firiem a je takmer pravidlom, že nové digitalizačné technológie si testujú a pilotujú najskôr ich centrály. Až keď inovácie vyhodnotia ako prospešné, následne ich odporučia aj dcérskym podnikom na Slovensku.
Aké kľúčové technológie a riešenia by dnes výrobné podniky mali používať alebo aspoň uvažovať nad ich zavedením pre vyššiu efektivitu či kvalitu výroby?
V oboch prípadoch je trendom dnešných dní jednoznačne umelá inteligencia. AI je však veľmi všeobecný a široký pojem. Siemens preto hľadá aplikácie AI s čo možno najvyššou pridanou hodnotou pre zákazníka a snaží sa ich ponúkať tak, aby ich bolo možné nasadzovať aj bez vedeckých tímov.
Pre zákazníkov už máme dostupných niekoľko produktov, napríklad Industrial Copilot je AI asistent (generátor) pre konfiguráciu a programovanie riadiacich systémov. Zároveň existuje verzia Copilota pre prevádzku a pomoc pri údržbe. Tá slúži na jednoduchšiu identifikáciu porúch a riešenie problémov na bežiacich linkách.
INSPEKTO je zas produkt Siemensu na báze AI vhodný pre vizuálnu inšpekciu na výrobných linkách. Doménou umelej inteligencie je aj prediktívna údržba, ktorú zvláda náš DriveTrainAnalyzer. Pripojí sa priamo na frekvenčné meniče a vďaka natrénovaným modelom neurónových sietí je schopný odhaliť mechanické alebo výrobné chyby skôr, ako sa linka zastaví alebo začne vyrábať zmätky, teda chybné produkty.
Často hovoríme o “digitalizácii” priemyselného podniku". Čo presne to však znamená? Ide len o implementovanie AI v bodoch, ktoré ste spomenuli?
V Siemense vnímame digitalizáciu ako holistický prístup počas celého životného cyklu. V našom ponímaní ho reprezentuje digitálne dvojča, ktoré v každom momente životného cyklu výrobku alebo výroby prepája reálny a digitálny svet do jedného celku.
Začiatok životného cyklu je niekde v hlave tvorivého človeka, ktorý našich Siemens softvéroch dokáže vytvoriť a zároveň testovať prototyp. Od tohto momentu až po sériovú výrobu je všetko reprezentované v dátových modeloch. Samozrejme, súčasťou takéhoto procesu je aj digitálny vývoj výrobných liniek, ktoré budú výsledný produkt vyrábať. Aj na vývoj výrobných liniek a strojov sa pozeráme rovnako detailne, ako na produkt.
Ktoré riešenia od Siemens Digital Industries ste zaviedli priamo na Slovensku?
Máme viacero zákazníkov, ktorí využívajú náš digitalizačný softvér. Napríklad Fischer TireTech vytvoril digitálne dvojča svojej výrobnej linky, kde pri návrhu odhalili možné mechanické kolízie a výrazne tak ušetrili čas uvádzania do prevádzky. Digitálne dvojča zároveň slúžilo na školenie operátorov a údržby. Toto všetko ešte predtým, než im bola dodaná skutočná výrobná linka.
Ďalším príkladom je firma SKARTEK, ktorá využíva naše softvérové riešenie pri konštrukcii ich strojov a koordináciu tímov pracujúcich na projekte. Okrem takýchto veľkých digitalizačných riešení máme aj množstvo menších, kde vďaka zberu dát a zvýšeniu transparentnosti výroby zákazníci dokázali zvýšiť kvalitu, predchádzať odstávkam a analyzovať opakujúce sa poruchy.
Portfólio produktov Siemens Digital Industries je pomerne široké. Okrem AI ide aj o edge computing, 5G siete pre priemyselné využitie, autonómne manipulačné systémy, blockchain alebo aditívnu výrobu. Ako firmám pomáhajú tieto prvky?
Ide o nástroje pri zavádzaní samotnej digitalizácie. Príkladom je náš produkt Siemens Industrial Edge. Pred pár rokmi sa za digitalizáciu považovalo odoslanie všetkých dát do cloudu.
Výrobné dáta sú však často príliš citlivé na to, aby ich firmy boli ochotné ukladať mimo svojej IT infraštruktúry. Už len pripojenie výrobných liniek do internetu veľa firiem považuje za neakceptovateľné kybernetické riziko. Okrem toho platí, že objem dát je skutočne obrovský, čo pri uploade na internet spôsobuje riziko a ukladanie v cloude by sa predražilo.
Siemens Industrial Edge je kombináciou hardvérovej a softvérovej platformy, ktorá umožňuje spúšťať potrebný IT softvér priamo na stroji, vrátane umelej inteligencie. Centrálna správa je vyriešená aj bez potreby internetu, ale samozrejme, ak treba dáta posunúť do cloudu, Industrial Edge je plne vybavený na to, aby to spravil bezpečne a efektívne.
5G v Siemense vnímame ako technológiu budúcnosti na bezdrôtovú komunikáciu s vysokou priepustnosťou a nízkou latenciou, ktorá dokáže sprístupniť množstvo cenných dát potrebných pre digitalizáciu výrobných procesov. V ponuke máme kompletné riešenie na realizáciu campusových sieti v podnikoch. Umožňujú real-time komunikáciu vrátane protokolu PROFINET so špeciálnym dôrazom na vysokú dostupnosť 24 hodín denne, 7 dní v týždni po celý rok.
Ako môžu Siemensu v zavádzaní priemyselnej automatizácie pomôcť iní partneri? Čo môže lepšie robiť samotný štát, aby urýchlil jej adopciu?
Priemyselná automatizácia je životne dôležitá pre celú slovenskú ekonomiku. Veľká časť firiem, hlavne z automotive, k nám prišla z dôvodu nízkych nákladov na pracovnú silu a počas relatívne vysokej nezamestnanosti, čo poskytovalo dostatok kvalifikovaných a kvalitných pracovníkov. Ani jedna z týchto výhod Slovenska však už dnes neplatí.
Aby sme priemysel u nás udržali, jedinou cestou je investovať do automatizácie a robotizácie. Inak naše fabriky nebudú dostatočne flexibilné a vo finále ani konkurencieschopné.
Siemens Digital Industries je samozrejme pripravený pomôcť ponukou špičkových produktov a riešení. Pre automatizáciu priemyslu máme kompletnú ponuku, ktoré našim zákazníkom pomôžu vyrábať rýchlejšie, kvalitnejšie a s nižšími nákladmi. Takto im môžeme pomôcť vytvoriť si konkurenčnú výhodu.
Aké ďalšie inovácie môžeme očakávať v najbližšej budúcnosti?
Všetky inovácie v produktoch pre priemyselnú automatizáciu prinášajú automaticky vyšší výkon, viac pamäte, výrazný nárast komunikačného výkonu a otvorenosť prostredníctvom nových IT a komunikačných štandardov.
Všetky navyše prichádzajú za rovnakú cenu, čo vysoko výkonnú automatizáciu sprístupňuje aj podniky citlivým práve na náklady. Mnoho inovácií dnes vzniká práve na platforme Industrial Edge, pretože Siemens je jedným z mnohých vývojárov dostupných aplikácii.
Spomenul by som Virtual PLC, vizualizácie WinCC Unified, KPI platformu Performance Insight, už spomenutý DriveTrainAnalyzer a mnoho ďalších, okrem už spomenutých AI nástrojov. V rámci nich však Siemens pripravuje množstvo nových produktov, ktoré budú zákazníkom pomáhať prevádzkovať výrobné linky efektívnejšie a s vyššou kvalitou.