Nové štúdie ukazujú cestu k efektívnejšej liečbe cukrovky. Pomôcť môže aj obľúbená potravina
Cukrovkou na Slovensku trpí viac než 350-tisíc ľudí. Najviac z nich, vyše 90 %, má podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií cukrovku typu 2.
Umelá inteligencia už dávno neslúži len na generovanie textov cez ChatGPT či tvorbu obrázkov. Svoje miesto si už pevne našla aj v zariadeniach, ktoré používame každý deň.
Potvrdzujú to napríklad len pred pár dňami predstavené novinky jedného z najobľúbenejších výrobcov u nás. Najnovší rad smartfónov Galaxy S25 sa naplno spolieha na pomoc AI.
Umelá inteligencia Galaxy AI vôbec po prvýkrát umožňuje hlasovú komunikáciu s asistentom Gemini aj v slovenčine, teda našom rodnom jazyku. Stačí len podržať zamykacie tlačidlo a položiť akúkoľvek otázku, alebo ešte lepšie, zadať mobilu úlohu, ktorú by ste inak vykonávali sami pomocou množstva dotykov na displeji.
Pomocou hlasu v slovenčine je totiž možné ovládať nielen natívne aplikácie od Samsungu, ale aj tie od Googlu a niektoré aplikácie tretích strán.
Zaujímavou funkciou je napríklad zhnrutie akéhokoľvek obsiahlejšieho článku v internetovom prehliadači – asistent vám napríklad okamžite dokáže urobiť “výcuc” tých najdôležitejších informácií. Vy tak ušetríte čas alebo alebo dokonca zistíte, či vôbec článok stojí za prečítanie.
Umelá inteligencia vie samozrejme naďalej pomáhať s komponovaním textov. Tie však už nemusíte kopírovať z inej aplikácie. Po napísaní nejakej vety, e-mailu či dlhšieho textu vám opraví chyby, prípadne úplne zmení štýl písania priamo v aplikácii, z ktorej text potom odošlete. Text tak môže byť razom profesionálny, neformálny, vhodný na sociálne siete a podobne.
Nové Samsungy Galaxy S2 sľubujú tiež jednoduchý presun, zväčšenie či zmenšenie objektov na vašich fotografiách, prípadne vymažú cudzie osoby zavadzajúce v zábere. Konkrétnu časť však následne vyplnia tak, ako by to robil profesionálny grafik.
Zabúdať vraj nemáme ani na fakt, že Galaxy AI pomáha aj pri samotnom fotografovaní. Dokáže optimalizovať nastavenia pre rôzne scény, aby boli zábery ešte lepšie.
Rok 2025 tak celkom určite bude určite patriť novinkám a vylepšeniam vďaka umelej inteligencii. V Európe a tým pádom aj u nás by navyše už o pár týždňov mali začať fungovať aj funkcie Apple Inteligence, ktoré už vlani sľuboval konkurenčný Apple vo svojich najnovších iPhonoch.
Technologický vývoj v oblasti AI je však prakticky len na začiatku a už teraz sa ukazuje, že AI možno nezostane len v našich mobiloch a počítačoch.
Podľa expertov by tento rok by ale mohol byť míľnikom aj pre smart okuliare s umelou inteligenciou. Tie už nemusia vyzerať ako nepodarok v podobe Google Glass z roku 2013. Virtuálnu, alebo zo začiatku aspoň rozšírenú realitu či hlasových asistentov s AI neustále počúvajúcich váš hlas a prehrávajúcich informácie priamo do vašich uší ponúkať aj v lákavom balení na nerozoznanie od bežných dioptrických či slnečných okuliarov.
Poskytovať okamžitý prístup k informáciám, dnes dokáže aj Meta, ktorá sa spojila s renomovanou značkou Ray-Ban. Okrem toho, že tieto smart okuliare obsahujú virtuálneho asistenta, majú aj kameru, vďaka ktorej AI vie, na čo sa práve pozeráte. Vyhľadanie súvisiacich informácií alebo preklad textu z cudzieho jazyka tak bude hračkou.