Umelá inteligencia prichádza aj do pretekov Formuly 1

Umelá inteligencia prichádza aj do pretekov Formuly 1

27. 06. 2024

Umelá inteligencia sa v posledných rokoch stala všadeprítomnou témou. Jej využitie je rôznorodé – od bežných kancelárskych prác vo väčšine firmiem cez zdravotníctva, dopravu s autonómnymi vozidlami, vylepšenia a znižovanie nákladov v priemysle, až po…. Formulu 1.

V športe, kde môžu aj zlomok sekundy môže rozhodnúť o tom, kto vyhrá alebo prehrá, je nevyhnutné, aby tímy Formuly 1 mali efektívne IT systémy, ktoré dokážu podporiť kľúčové rozhodnutia čo najrýchlejšie. Uvedomuje si to napríklad stajňa Mercedesu.

IT riaditeľ Mercedesu v tom má jasno

Počas nedávnej Veľkej ceny Španielska mal portál Techradar možnosť rozprávať sa s Michaelom Taylorom, IT riaditeľom tímu Mercedes-AMG Petronas Formula One. Na mušku si zobral práve IT výzvy spojené s vedením špičkového tímu.

Taylor v poznamenal, že F1 je založená na učení sa a vždy dáva priestor na to, aby tímy prehodnotili svoj výkon a o dva týždne sa na ďalšie preteky vrátili ešte rýchlejší. S týmto by mohla pomôcť práve umelá inteligencia, ktorá vie údaje vyhodnotiť podstatne rýchlejšie ako človek a dokáže aj navrhnúť možné riešenia.

Umelá inteligencia ako budúcnosť F1

Nová éra technológií v F1 tak bude spojená aj s umelou inteligenciou, ktorá bude zohrávať významnú úlohu v tom, ako sa bude tento šport posúvať ďalej. Taylor hovorí, že to nie je prekvapujúce. AI sa v dnešnom modernom svete dostáva do každého odvetvia a v súčasnosti už ide takmer o štandard

Cieľom v najbližšej budúcnosti bude odhadnúť najoptimálnejšie nastavenie a konfiguráciu auta v okamihu, kedy je to potrebné. Čiže priamo na trati počas pretekov. Nastavenie krídel, výkonu či tlaku v pneumatikách ovplyvňujú aj také drobnosti, ako je teplota vzduchu či to, či je pod mrakom alebo svieti slnko. 

Nové predpisy, nové postupy a AI

Už v roku 2026 majú prísť do platnosti nové pravidlá a zásadné zmeny. Zmení sa vzhľad monopostov s cieľom podporiť predbiehanie a napínavejšie preteky. Jednoducho povedané, snahou FIA je minimalizovať rozdiely medzi jednotlivými monopostami.

Práve v tomto procese by mala umelá inteligencia zohrávať dôležitú úlohu. Samozrejme, očakáva sa, že si takto pomôže každý jeden z desiatich tímov, nielen Mercedes.

Sdílet článek

Chcete vediet viac? Napíšte nám

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov. Vyplnené osobné údaje budeme spracovávať za účelom spracovania vášho dopytu alebo dotazu. Vďaka tomu vám budeme môcť čo najskôr odpovedať a vyriešiť vašu požiadavku. Pre viac informácií kliknite tu.