Umelá inteligencia prichádza aj do pretekov Formuly 1

Umelá inteligencia prichádza aj do pretekov Formuly 1

27. 06. 2024

Umelá inteligencia sa v posledných rokoch stala všadeprítomnou témou. Jej využitie je rôznorodé – od bežných kancelárskych prác vo väčšine firmiem cez zdravotníctva, dopravu s autonómnymi vozidlami, vylepšenia a znižovanie nákladov v priemysle, až po…. Formulu 1.

V športe, kde môžu aj zlomok sekundy môže rozhodnúť o tom, kto vyhrá alebo prehrá, je nevyhnutné, aby tímy Formuly 1 mali efektívne IT systémy, ktoré dokážu podporiť kľúčové rozhodnutia čo najrýchlejšie. Uvedomuje si to napríklad stajňa Mercedesu.

IT riaditeľ Mercedesu v tom má jasno

Počas nedávnej Veľkej ceny Španielska mal portál Techradar možnosť rozprávať sa s Michaelom Taylorom, IT riaditeľom tímu Mercedes-AMG Petronas Formula One. Na mušku si zobral práve IT výzvy spojené s vedením špičkového tímu.

Taylor v poznamenal, že F1 je založená na učení sa a vždy dáva priestor na to, aby tímy prehodnotili svoj výkon a o dva týždne sa na ďalšie preteky vrátili ešte rýchlejší. S týmto by mohla pomôcť práve umelá inteligencia, ktorá vie údaje vyhodnotiť podstatne rýchlejšie ako človek a dokáže aj navrhnúť možné riešenia.

Umelá inteligencia ako budúcnosť F1

Nová éra technológií v F1 tak bude spojená aj s umelou inteligenciou, ktorá bude zohrávať významnú úlohu v tom, ako sa bude tento šport posúvať ďalej. Taylor hovorí, že to nie je prekvapujúce. AI sa v dnešnom modernom svete dostáva do každého odvetvia a v súčasnosti už ide takmer o štandard

Cieľom v najbližšej budúcnosti bude odhadnúť najoptimálnejšie nastavenie a konfiguráciu auta v okamihu, kedy je to potrebné. Čiže priamo na trati počas pretekov. Nastavenie krídel, výkonu či tlaku v pneumatikách ovplyvňujú aj také drobnosti, ako je teplota vzduchu či to, či je pod mrakom alebo svieti slnko. 

Nové predpisy, nové postupy a AI

Už v roku 2026 majú prísť do platnosti nové pravidlá a zásadné zmeny. Zmení sa vzhľad monopostov s cieľom podporiť predbiehanie a napínavejšie preteky. Jednoducho povedané, snahou FIA je minimalizovať rozdiely medzi jednotlivými monopostami.

Práve v tomto procese by mala umelá inteligencia zohrávať dôležitú úlohu. Samozrejme, očakáva sa, že si takto pomôže každý jeden z desiatich tímov, nielen Mercedes.

Zdielať článok