WWDC 2024: Apple odhalil svoju revolučnú umelú inteligenciu, bude v každom iPhone

WWDC 2024: Apple odhalil svoju revolučnú umelú inteligenciu, bude v každom iPhone

13. 06. 2024

Umelá inteligencia je pojem, ktorý dnes počujeme z doslova z každej strany. Kým pre firmy má zásadné využitie AI aj strojové učenie, bežní ľudia sa najčastejšie stretnú s tzv. generatívnou AI akou je aj obľúbený  ChatGPT.

Jednou z oblastí, kde bude AI už čoskoro hrať kľúčovú úlohu, sú smartfóny. Výrobcovia sa dnes doslova predbiehajú v tom, ktorý z nich predstaví lepšie zapracovanú umelú inteligenciu.

Veľa si od nej sľubuje napríklad spoločnosť Google, ktorá ju implementovala priamo do svojich čipsetov Tensor nachádzajúcich sa v smartfónoch Pixel. V tomto roku svoju predstavu o umelej inteligencie v mobilných telefónoch predstavil aj Samsung vo svojej sérii Galaxy S24 a len pred pár dňami sa pridal Apple. .

Nové operačné systémy a umelá inteligencia v hlavnej úlohe

Ten svoje plány ukázal na vývojárskej konferencii WWDC 2024. Systém osobnej inteligencie “Apple Inteligence” bude dostupný pre iPhony, iPady a počítače Mac. Apple AI tak bude hlboko integrovaná do najnovších operačných systémov a zariadení na vlastných supervýkonných čipsetoch Apple Silicon. Dokáže opravovať alebo priamo vytvárať texty namiesto používateľa, robiť jednoduché úlohy v nainštalovaných aplikáciách a dokonca tiež čerpať a narábať s informáciami zo správ a e-mailov na zjednodušenie a zrýchlenie každodenných úloh.

 

Všade, kam sa pozriete

Používateľovi dokáže napríklad pomôcť vytvoriť e-mail alebo skontrolovať jeho obsah. Dokáže pracovať s textom, opravovať chyby, upravovať texty a podobne.

V aplikáciách Poznámky a Telefón teraz AI dokáže nahrávať, prepisovať a sumarizovať všetko, čo počuje. Po ukončení hovoru umelá inteligencia automaticky vygeneruje jeho súhrn, ktorý pomôže pripomenúť si kľúčové body hovoru.

Množstvo noviniek dostala aj aplikácia Fotky a rovnako bude možné aj vyhľadávanie vo videách, vďaka čomu bude v novej verzii iOS 18 jednoduchšie nájsť konkrétne momenty.

 

Jednoduchosť a efektivita alebo Siri na steroidoch

Umelá inteligencia od Apple sa dostáva aj do hlasového asistenta Siri. Ten je teraz hlbšie integrovaný do systému, používateľovi rozumie a vníma aj kontext jeho otázok.

Neustálu prítomnosť Siri výborne demonštruje tento príklad. Ak vám osoba v správe napíše svoju novú adresu alebo zmenené telefónne číslo, stačí Siri povedať, nech ich pridá ako novú informáciu do jeho kontaktu. Sama pochopí komu a kam.

S príchodom iOS 18 v septembri budú schopnosti AI zo začiatku obmedzené a hovorí sa o tom, že bude fungovať len v prípade, že budete mať svoj iPhone nastavený na angličtinu. Výhodou AI je však aj to, že prakticky nerobí rozdiely a iné jazyky sa dokáže naučiť aj sama, bez zásahu vývojárov. Noviniek by sa tak veľmi skoro mali dočkať aj používatelia na Slovensku. 

 

Sdílet článek

Chcete vediet viac? Napíšte nám

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov. Vyplnené osobné údaje budeme spracovávať za účelom spracovania vášho dopytu alebo dotazu. Vďaka tomu vám budeme môcť čo najskôr odpovedať a vyriešiť vašu požiadavku. Pre viac informácií kliknite tu.