Plánovanie nemocníc a zdravotníckych zariadení je z hľadiska komplexnosti jednou z najnáročnejších disciplín architektúry. Stefanie Vonhoffová je vedúcou tímu skupiny Partnership Projects a tomuto odvetviu sa v spoločnosti Siemens venuje už 16 rokov.
S úsmevom spomína na časy, kedy jej kanceláriu zapĺňalo množstvo papierov, zaprášené rolky náčrtov boli pohodené všade po miestnosti a zásuvky mala úplne preplnené. Tieto časy sú už dávno preč. Vďaka najmodernejším technológiám dnes pri návrhoch pracuje hlavne s počítačmi.
Plánovanie nemocníc je náročná úloha
Pri návrhu nemocníc je potrebné brať množstvo faktorov, s akými sa pri iných typoch budov príliš nepočíta. Na jednotlivých oddeleniach sa napríklad budú nachádzať zariadenia, ktoré sa nezmestia cez bežné dvere, pretože sú príliš veľké. MRI skener zas musíte umiestniť tak, aby nedochádzalo k rušeniu obrazu a zabezpečiť, aby sa návštevníci nemocnice mohli jednoducho orientovať a pacienti z urgentného príjmu mohli čo najskôr putovať do jednej z voľných operačných sál.
Inteligentné plánovanie priestoru s optimalizovanými pešími trasami a pracovnými postupmi pomáha personálu pracovať jednoduchšie, rýchlejšie a efektívnejšie. Vďaka tomu je možné vyšetriť viac pacientov za kratší čas, čo v konečnom dôsledku pomáha pacientom dostať sa k zdravotnej starostlivosti rýchlejšie.
Efektívne plánovanie si vyžaduje tímového ducha a dôležitá je aj komunikácia so zákazníkom. Vonhoffovej tím pri navrhovaní používa 2D a 3D vizualizácie vyvinuté spoločnosťou Siemens Healthineers.
Súčasťou každej nemocnice však musia byť tie najmodernejšie prístroje. Ich kvalita a presnosť diagnostiky je len jednou z premenných. Zdroje, vo výsledku využiteľné na kvalitnejšiu zdravotnícku starostlivosť, môžu šetriť napríklad moderné veľké diagnostické zariadenia spotrebúvajúce menej elektrickej energie. Príkladom môže byť scanner4 pre magnetickú rezonanciu, ktorý je prvou 1,5-tesla platformou od spoločnosti Siemens Healthineers. Tesla (T) je jednotka merania magnetickej indukcie a prístroje s magnetickým poľom s intenzitou 1,5 tesla v klinickej praxi a poskytujú vysokú kvalitu obrazu pri relatívne nízkych nákladoch, v porovnaní s prístrojmi s vyššou intenzitou magnetického poľa, napríklad 3 tesla.
Moderné technológie namiesto papiera
Architektka Stefanie Vonhoffová hovorí, že na svojej práci miluje rôznorodosť ľudí a profesijných skupín, s ktorými môže pracovať, ale najmä to, že všetko je dnes digitálne a efektívne. Pomáhajú jej aj nástroje projektového manažmentu vyvinuté spoločnosťou Siemens Healthineers.
V systéme môže vidieť stav prebiehajúcich zákazníckych projektov na celom svete. Ročne ich je v priemere až 8-tisíc v 80 krajinách sveta. Vo svojom počítači navrhuje rádiologické alebo kardiologické oddelenia, terapeutické centrá, pohotovostné oddelenia a mnoho ďalších.
Často pracuje aj na modernizácii či rozširovaní už existujúcich nemocníc. S úsmevom hovorí, že každý deň sa naučí niečo nové.
Siemens Healthineers aj na Slovensku
Siemens Healthineers dodáva širokú škálu zariadení, ako napríklad CT, MRI, RTG, laboratórne diagnostické zariadenia aj pre slovenské nemocnice a laboratóriá.
Tieto technológie prispievajú k lepšej diagnostike a liečbe pacientov. Celkový počet inštalácií zobrazovacej techniky u nás presahuje 800 kusov. Pomáhajú napríklad v najväčšej detskej nemocnici na Slovensku, v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave.