Nové štúdie ukazujú cestu k efektívnejšej liečbe cukrovky. Pomôcť môže aj obľúbená potravina
Cukrovkou na Slovensku trpí viac než 350-tisíc ľudí. Najviac z nich, vyše 90 %, má podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií cukrovku typu 2.
Aj vy sa niekedy pristihnete, ako donekonečna prechádzate jedno video za druhým alebo čítate nekonečné príspevky na sociálnych sieťach? Dnes je každý smartfón plný desiatok aplikácií a displej neustále rozsvecuje nejaká z notifikácií.
Neodolateľné nutkanie vziať svoj telefón do rúk a konštantne kontrolovať obsah na sociálnych sieťach často znamená, že “screen time” v jednotlivých aplikáciách narastie na hodiny každý deň a nám nezostane čas na prácu či samých seba.
Tradičné metódy obmedzovania a limity integrované priamo do operačných systémov navyše často zlyhávajú – dajú sa totiž príliš ľahko obísť alebo vypnúť pár kliknutiami. Práve tento problém má riešiť nový “liek” s názvom Brick.
Žiadne tabletky, len malá krabička, ktorú si položíte kamkoľvek
Brick je malé zariadenie s funkciou NFC, ktoré sa dá pripevniť takmer kamkoľvek vďaka integrovanému magnetu. V kombinácii s mobilnou aplikáciou, ktorá je aktuálne dostupná pre iPhony (verzia pre Android je však taktiež vo vývoji) ponúka unikátne riešenie na obmedzenie používania telefónu.
V aplikácii si používateľ vyberie, ktoré aplikácie chce mať povolené a naopak, ktoré ho zbytočne rozptyľujú. Následne stačí voľbu potvrdiť a nežiaduce aplikácie sa automaticky uzamknú.
Unikátnosť Bricku však spočíva v tom, že ak zamknutým aplikáciám sa skrátka nedostanete, kým svoj mobil fyzicky nepriložíte k samotnej krabičke. Takže ak si Brick necháte doma alebo v inej miestnosti, váš mozog a telo budú musieť prekonať oveľa väčšiu prekážku. Prípadne sa od sociálnych sietí odrežete kým sa večer nevrátite z práce.
Toto riešenie eliminuje možnosť obchádzať pravidlá a svoju pevnú vôľu, čím sa stáva oveľa efektívnejším ako bežné softvérové obmedzenia.
Čo ak Brick stratíte?
Ak by ste Brick stratili, nie je dôvod na paniku. Aplikácia ponúka možnosť núdzového odblokovania, ktorá umožňuje až päťkrát odomknúť všetky aplikácie bez potreby zariadenia. Táto funkcia zabezpečuje, že používatelia v krízových situáciách nebudú úplne závislí od Bricku, no stále podporuje disciplínu pri používaní telefónu.
Zariadenie tak môže byť viac než len ďalší technologický gadget. Môže ísť o riešenie, ktoré pomáha ľuďom získať kontrolu nad svojim digitálnym životom. Brick stojí približne 58 eur, sumu však aktuálne trochu predražujú dane a clo. Čoskoro by sa však mohol objaviť aj v bežných obchodoch s elektronikou.