Soluva zlikviduje prakticky všetky vírusy

Soluva zlikviduje prakticky všetky vírusy

11. 03. 2024

Čistička vzduchu Soluva s ultrafialovým žiarením UV-C dokáže zničiť 99,99 percenta koronavírusov. Pri jej konštrukcii využili špičkovú simuláciu prúdenia aerosólu od spoločnosti Siemens.

Autor: Prashanth Shankara Shastrigal

Foto: Heraeus Noblelight

Globálna pandémia Covid-19 zasiahla do životov každého z nás a s koronavírusom sme bojovali na viacerých frontoch. Kým lekári a zdravotníci zápasili v prvej línii, iní experti riešili mnoho ďalších otázok. Napríklad – ako minimalizovať prenos vírusov prenášaných vzduchom v interiéroch a vytvoriť tak bezpečné prostredie vo vnútorných priestoroch.

Tak vznikla aj UV (ultrafialová) čistička vzduchu Soluva, ktorá v uzavretej miestnosti zlikviduje 99,99 percenta koronavírusov SARS-CoV-2. Za svoju vysokú účinnosť vďačí digitálnym simulačným nástrojom Simcenter z portfólia Xcelerator spoločnosti Siemens.

Srdce zabijaka

Čističku Soluvy vyvinula nemecká rodinná firma Heraeus Noblelight. Jej tradícia siaha až do roku 1660, keď Isaac Heraeus otvoril svoju prvú lekáreň v Hannau-Neustadt. Dnes je svetovým výrobcom lámp, žiaričov a dezinfekčných prostriedkov. Svetlo rôznych vlnových dĺžok – či už UV, infračervené alebo viditeľné – je základom všetkých jej prístrojov. Keď Covid-19 zasiahol Európu, v Heraeus Noblelight okamžite vedeli, že ich odbornosť v oblasti ultrafialového žiarenia môže pomôcť. Otázka znela ako?

„UV svetlo sa používa na ničenie baktérií a vírusov od roku 1896, keď nositeľ Nobelovej ceny Niels Finsen objavil tento fenomén,“ hovorí Larisa von Riewel, vedúca skupiny Computer Aided Engineering (CAE) v Heraeus Noblelight. „Vedeli sme, že ak chceme zabrániť prenosu Covid-19 v interiéri, budeme potrebovať principiálne nové zariadenie – vírus musíme zlikvidovať žiarením UV-C“.

UV-C žiarenie s vlnovou dĺžkou 200 až 280 nm je špeciálny zabijak – zo Slnka na rozdiel od UV-A a UV-B nikdy neprenikne atmosférou na zemský povrch. To je dôvod, prečo umelo vyrobené UV-C žiarenie mimoriadne účinne ničí vírusy a ich štruktúru. A práve UV-C svetlo s vlnovou dĺžkou 254 nm je srdcom čistiaceho zariadenia Soluva.

Simulácia pre bezpečnosť

Na vývoji zariadenia pracoval tím šesťdesiatich inžinierov, konštruktérov a expertov na simuláciu. „Najväčšou výzvou bola bezpečnosť. UV-C žiarenie je škodlivé aj pre ľudí, takže lampa musela byť ukrytá vo vnútri zariadenia,“ vysvetľuje Dörte Eggers, simulačný inžinier z Heraeus Noblelight. „Ventilátor nasáva vzduch z jednej strany a UV-C žiarenie zabije vírus skôr, ako vzduch prúdi von. Musí byť v systéme dostatočne dlho na to, aby dávka UV-C vírus naozaj zabila, ak by vytiekol príliš skoro, vírus by zostal aktívny.“

Navrhnúť bezpečné a efektívne zariadenie pomohla simulácia dynamiky tekutín (CFD). Využíva sa na virtuálne modelovanie tekutých, tepelných a iných charakteristík mnohých produktov, či už automobilov, lietadiel, lodí, ale napríklad aj novorodeneckých inkubátorov. Tím v Heraeus Noblelight použil Simcenter STAR-CCM+ spoločnosti Siemens so simulačným softvérom Multiphysics CFD. Poslúžil na optimalizáciu výkonu zariadenia a analýzu prúdenia vzduchu a prenosu kvapiek pri použití UV-C čističky. 

Simulácie kvapky kašľa

„Simulácia CFD so softvérom Simcenter STAR-CCM+ bola základom vývoja čističky. Pomohla nám nájsť najlepší dizajn krytu a ventilátora, simulovať výkon pre rôzne miestnosti a pôdorysy stien, optimalizovať hladinu hluku a zabezpečiť, aby vzduch a častice zostali v systéme dostatočne dlho,“ hovorí Larisa von Riewel. „Vďaka precíznej simulácii sme ušetrili mnoho výrobných krokov a čističku Soluva sme od prvého nápadu dokázali uviesť do výroby za šesť mesiacov.“

Súčasťou testov bola dokonca simulácia kvapky kašľa od infikovanej osoby v kancelárii a v školskej triede. „Modelovanie kašľa bolo pre nás novou výzvou,“ spomína Larisa von Riewel. „Siemens nám však pomohol a sprostredkoval pre nás webseminár s expertami spoločnosti Airbus o výskume modelovania kašľa. Poslúžil nám na výpočet pravdepodobnosti prenosu v miestnosti.“

Dezinfekcia za pár minút

Skutočným „testom“ virtuálneho dizajnu však bola samotná fyzická prevádzka. Soluvu testovali v troch experimentálnych zariadeniach: v Univerzite Tübingen, v ústave Hygienic Institute biotec a vo Frauenhoferom inštitúte. 

Testy s použitím náhradných látok aj skutočného vírusu potvrdili výnimočnú účinnosť UV-C zariadenia. Za päť až šesť minút Soluva zlikvidovala 99,99 percenta vírusov v prázdnej miestnosti a nezistili sa pritom žiadne zvyšky škodlivého ozónu.

Čističku možno nainštalovať a spustiť do dvoch hodín. V máji roku 2021 v nemeckom Hanau, sídelnom meste spoločnosti Heraeus Noblelight, použili Soluvu vo svojich autobusoch verejnej dopravy. Pri inštalácii využili softvér Simcenter FLOEFD na rýchlu analýzu prúdenia vzduchu v autobusoch. Postupne pribudli ručné, nástenné a stropné varianty čističky, ktoré našli uplatnenie pri dezinfekcii interiérov vo verejnej doprave, nemocniciach, školách, športových halách, reštauráciách i úradoch.

Simulácie boli časovo náročné a potrebovali obrovský výpočtový výkon. Tím zo Siemensu nám poskytol skúšobné licencie Power na dva mesiace, aby sme urýchlili výsledky.

Dörte Eggers, inžinierka simulácie, Heraeus Noblelight

Simulácia CFD od Simcenter STAR-CCM+ zobrazujúca kvapky kašľa od infikovanej osoby, ktorú Soluva odstraňuje. UV-C čistička vzduchu od Heraeus Noblelight zabije 99,99 % koronavírusu v miestnosti.

https://new.siemens.com/global/en/company/stories/industry/2021/industrial-lighting-coronavirus-covid-19-cfd-simulation-computational-fluid-dynamics-air-purifier-uv-c-purifier-heraeus-noblelight.html

 

Výsledky z CFD simulácie Soluva pri analýze času, potrebného na ožarovanie aerosólu v zariadení. Tím v Heraeus Noblelight použil Simcenter STAR-CCM+,

UV-C čistička vzduchu Soluva zabije 99,99 percenta koronavírusu v miestnosti.

Simulácia CFD pomohla analyzovať prúdenie vzduchu v interiéri autobusu verejnej dopravy.

 

Sdílet článek

Chcete vediet viac? Napíšte nám

Odoslaním formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov. Vyplnené osobné údaje budeme spracovávať za účelom spracovania vášho dopytu alebo dotazu. Vďaka tomu vám budeme môcť čo najskôr odpovedať a vyriešiť vašu požiadavku. Pre viac informácií kliknite tu.