Umelá inteligencia sa uplatňuje v čoraz viac odvetviach. Výnimkou už nie je ani oblasť zdravotníctva. V Číne dokonca otvorili prvú AI nemocnicu na svete, píše Global Times.
Čínski výskumníci vytvorili “nemocničné mesto,” o ktoré sa plne stará umelá inteligencia. V rámci tohto konceptu existujú virtuálni pacienti, ktorých liečia virtuálni lekári poháňaní umelou inteligenciou.
Na prvý pohľad to môže znieť čudne a zbytočne, no projekt môže mať pre zdravotníkov aj širokú verejnosť veľký význam. Cieľom je totiž umelú inteligenciu prostredníctvom simulovaného prostredia vytrénovať tak, aby sa mohla rozvíjať a neustále zlepšovať svoje schopnosti naozaj pomáhať pacientom.
Zaujímavé je, že len za pár dní dokážu títo AI lekári ošetriť až 10-tisíc pacientov. Tým skutočným by to trvalo minimálne 2 roky. Aktuálna presnosť diagnostiky a predpisovaných liečebných metód je pri AI na úrovni 93,06 %. Táto presnosť bola meraná pri simulovanom liečení najčastejších ochorení dýchacích ciest. Simulovaný je celý proces – od diagnostiky ochorenia, cez stanovenie diagnózy, proces liečby, konzultácie a následnej starostlivosti.
Ako to funguje
Prostredie simulované vo virtuálnej Agent Hospital pozostáva z dvoch hlavných subjektov: pacientov a zdravotníkov. Informácie o ich úlohách sú generované pomocou modelu GPT-3.5 a je možné ich donekonečna rozširovať. Nemocnica obsahuje rôzne ambulancie, výskumníci preto navrhli 14 lekárov a 4 zdravotné sestry. Úlohou lekára je učiť sa diagnostikovať a liečiť choroby, zatiaľ čo zdravotné sestry sú zamerané na ich každodennú podporu.
Vyzerá to tak, že test môže mať skutočne zmysel. Umelá inteligencia totiž môže objaviť nové, lepšie spôsoby diagnostiky a liečby ochorení, čo povedie viesť k skvalitneniu zdravotnej starostlivosti na celom svete.
Liečba skutočných pacientov
Koncept tiež umožňuje liečiť virtuálnych pacientov skutočnými lekármi, ktorí si na nich môžu precvičovať svoje vedomosti. Môže tak byť skvelou pomôckou aj pre študentov medicíny, ktorým simulačný tréning umožňuje nacvičovať diagnostiku a liečbu v prostredí bez rizík.
Funguje to ale aj opačne. Ak sú pacienti skutoční a lekári virtuálni, pacientom môžu poskytovať konzultácie. Nemocničné mesto využíva obrovské množstvo overených lekárskych poznatkov, čo virtuálnym lekárom umožňuje zvládať tisíce až milióny prípadov.
Zaujímavé je aj to, že tento projekt dokáže simulovať a predpovedať rôzne medicínske scenáre, ako napríklad šírenie, vývoj a kontrolu infekčných chorôb v regióne.