Homepage
Sú jadrové elektrárne bezpečné a aká je ich budúcnosť? Odpovedá odborníčka na jadrovú energetiku
Jana Šimeg Veterníková je slovenská vedkyňa v oblasti jadrovej energetiky. Získala si významné uznanie za svoj výskum v oblasti životnosti jadrových elektrární a prispela k rozvoju vedy na Slovensku. Zisťovali sme, čo ju viedlo k tomu, aby sa venovala jadrovej fyzike, ako sa k nej dostala a aký má jadro potenciál vo výrobe elektrickej energie.
Depot360: Siemens predstavil inovácie v nabíjacej infraštruktúre pre firemné flotily
Elektromobilita je v súčasnosti mimoriadne diskutovanou témou. Automobilky prechádzajú na výrobu elektromobilov a ich počet na cestách neustále rastie. Ich čísla na Slovensku navyšujú najmä firmy.
Chceš pomôcť v boji proti klimatickej kríze? Vysaď lipu
Lipa je strom, ktorý raste na našej planéte už milióny rokov a mimoriadne rozšírený je aj na Slovensku.
Klimatické zmeny môžu byť nezvratné. Náš dom či byt na to musíme pripraviť, upozorňujú odborníci (Rozhovor)
Rozhovor s architektom a expertom na stavebné materiály o výzvach a riešeniach adaptácie budov na meniace sa klimatické podmienky.
Stavebníctvo budúcnosti: Tento robot dokáže sám postaviť trojposchodový dom
Tak, ako každý iný sektor, aj stavebníctvo sa neustále modernizuje. Kedysi najmä ručnú prácu dnes čoraz viac nahrádzajú pokročilé mechanizmy, vďaka čomu je dnes možné napríklad bežný rodinný dom postaviť za zlomok času.
Architektka plánuje nemocnicu budúcnosti. Využijú 3D vizualizáciu aj rozšírenú realitu
Plánovanie nemocníc a zdravotníckych zariadení je z hľadiska komplexnosti jednou z najnáročnejších disciplín architektúry. Stefanie Vonhoffová je vedúcou tímu skupiny Partnership Projects a tomuto odvetviu sa v spoločnosti Siemens venuje už 16 rokov.
Umelá inteligencia namiesto doktorov? Nemocnica s AI načrtla budúcnosť medicíny
Umelá inteligencia sa uplatňuje v čoraz viac odvetviach. Výnimkou už nie je ani oblasť zdravotníctva. V Číne dokonca otvorili prvú AI nemocnicu na svete, píše Global Times.
Rozhovor s Vedátorom: Aké sú najväčšie výzvy vedy na Slovensku a prečo naše mozgy odchádzajú do zahraničia?
Projekt Vedátor vznikol, pretože jeho zakladateľ Samuel Kováčik chcel spopularizovať vedu. Najskôr išlo len o písanie textov na sociálne siete, no časom sa z toho stalo oveľa viac. Samuel je teoretický fyzik, ktorý získal dizertáciu na FMFI UK. Na Dublinskom Inštitúte Pokročilých štúdií získal významný grant od Írskej výskumnej nadácie. Teraz znova pôsobí na FMFI UK a na českej Masarykovej univerzite. V rozhovore sa dozviete, prečo vlastne robí to, čo robí, v čom má veda na Slovensku medzery a či máme aj u nás šikovných vedcov. Odpovedal aj na to, čo by ste mali urobiť, ak chcete vo vede pôsobiť aj vy. Ako si sa dostal k teoretickej fyzike? K teoretickej fyzike som sa dostal tak trochu neplánovane. Išiel som študovať na bratislavský Matfyz, lebo som pozeral reláciu Pod Lampou s Martinom Mojžišom a Vladom Černým. Spočiatku som si myslel, že fyziku vôbec nebudem zvládať. V…